mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Jak działa dmuchana podłoga…

F1: Jak działa dmuchana podłoga…

Sporo mówi się o dmuchanych podłogach, ale właściwie to dlaczego stały się one tak ważne w F1? Dyrektor techniczny LRGP James Allison wyjaśnia koncepcję dmuchanej podłogi i przedstawia jej zalety.

F1: Jak działa dmuchana podłoga…
"W taki sam sposób jak samolot generuje siłę nośną, kiedy powietrze przepływa przez zakrzywioną powierzchnię jego skrzydeł, tak samo bolid F1 wytwarza docisk aerodynamiczny, używając podobnych kształtów, lecz zamontowanych odwrotnie. Im szybciej powietrze przepływa przez powierzchnie generujące docisk, tym większy docisk jest wytwarzany.Jednym z najważniejszych elementów bolidu odpowiedzialnych za wytwarzanie docisku aerodynamicznego jest podłoga. Jej zakrzywione brzegi i wykrzywiona ku górze tylna powierzchnia, wytwarzają około 40% całkowitego docisku aerodynamicznego bolidu. Projektanci F1 poświęcają sporo czasu dopracowując szczegóły projektu kształtu podłogi, aby wycisnąć do ostatniej kropli dostępne osiągi.

Przeciętnie w zakrętach prędkość spalin jest około sześć razy szybsza niż prędkość bolidu. Jeśli te spaliny poruszające się z dużą prędkością mogą być skierowane na spodnią część podłogi, to ta część podłogi, która ma kontakt ze spalinami, wytworzy docisk aerodynamiczny taki, jaki wytworzyłaby, gdyby bolid poruszał się sześć razy szybciej. Wytwarzany dodatkowo docisk aerodynamiczny jest znaczny i może poprawić czasy okrążeń bolidu o około 1 sekundę na okrążeniu."

Podobne wiadomości:

"Jaś Fasola" sprzedał swojego McLarena F1

Samochody luksusowe 2015-06-10

Od 2014 nowe silniki w F1

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.