mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Jest porozumienie, zespoły zostają

F1: Jest porozumienie, zespoły zostają

Wszystkie teamy wchodzące w skład Stowarzyszenia Zespołów Formuły 1 złożą w piątek do północy aplikacje w sprawie uczestnictwa w przyszłorocznych mistrzostwach świata. Oznacza to koniec konfliktu FOTA z Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA).

F1: Jest porozumienie, zespoły zostają
- "Wszystkie teamy skupione w FOTA zgodziły się dzisiaj na warunkowy udział w mistrzostwach świata Formuły 1 w 2010 roku" - napisano w oświadczeniu FOTA wydanym w piątek. Ostateczny termin składania aplikacji minął w ubiegły w piątek o północy, a oświadczenie FOTA oznacza, że do FIA wpłynęły wnioski dziewięciu ekip: Brawn GP-Mercedes, BMW-Sauber, Force India-Mercedes, McLaren- Mercedes, Red Bull-Renault, Renault, Toro Rosso-Ferrari, Toyoty oraz Ferrari, które jeszcze niedawno groziło wycofaniem się z Formuły 1.

W ostatnich tygodniach doszło do ostrego konfliktu pomiędzy stowarzyszeniem i FIA, która ogłosiła w kwietniu, że w przyszłym sezonie wprowadzi opcjonalny limit budżetu w wysokości 40 milionów funtów. Ta propozycja zbulwersowała szczególnie najmocniejsze i najbogatsze zespoły.

Pomoc dla nowych
Doszło do kilku spotkań, ale kompromis wypracowano dopiero w czwartek późnym wieczorem, podczas negocjacji na londyńskim lotnisku Heathrow. FOTA opracowało bowiem propozycję dwustopniowego wprowadzenia limitu budżetu, zgodnie z którym miałby on wynieść 100 milionów euro w 2010 roku i 45 mln euro od 2011 r. Jednocześnie nowe zespoły w Formule 1 mają otrzymać pomoc techniczną przy projektowaniu samochodów i zakupie części.

Wszystkie zespoły złożą w piątek aplikacje, ale nie traktują ich jako ostatecznego zgłoszenia do przyszłorocznych MŚ. Faktyczne przystąpienie do rywalizacji w ramach MŚ uzależniają od podpisania porozumienia w kwestiach finansowych, do którego ma dojść 12 czerwca.

Już w ubiegłym tygodniu aplikację złożył zespół Williams-Toyota, który wyłamał się z dyscypliny, za co został zawieszony w prawach członka FOTA.

Podobne wiadomości:

Pojeździj sobie Ferrari!

auto motor i sport 0000-00-00

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando