mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Kierowcy będą strajkować?

F1: Kierowcy będą strajkować?

Kierowcy F1 są podobno gotowi zastrajkować podczas zaplanowanego na początek lipca Grand Prix Wielkiej Brytanii - czytamy w Przeglądzie Sportowym. Powodem szykowanego przez zawodników protestu jest podwyżka opłat za superlicencje wydawane przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA).

F1: Kierowcy będą strajkować?
Bez tego dokumentu nie można ścigać się w F1. Tymczasem zimą cena pozwolenia drastycznie poszła w górę. Do tej pory dokument kosztował 1725 euro plus 456 euro za każdy zdobyty w poprzednim sezonie punkt. W styczniu cena skoczyła do 10 tysięcy euro, a za każdy punkt z klasyfikacji mistrzostw świata trzeba było dopłacić aż 2 tysiące euro!

Nawet dla zarabiających bajeczne pieniądze gwiazd F1 to spore wydatki. Mistrz świata Kimi Raikkonen z Ferrari za możliwość występów w tym roku musiał zapłacić 230 tysięcy euro.

Przy kontrakcie zapewniającym 30 milionów rocznie to niby niewiele, ale nie wszyscy zdobywający wiele punktów zawodnicy są tak sowicie opłacani. Tak jest choćby z aktualnym liderem klasyfikacji mistrzostw Robertem Kubicą, który dostaje 3 miliony euro za sezon. Dlatego zawodnicy działający w Stowarzyszeniu Kierowców Grand Prix stanęli w obronie interesów kolegów.

"Opłata FIA szczególnie uderza w kierowców takich jak Robert. On nie zarabia jeszcze ogromnych pieniędzy, więc jego licencja kosztuje blisko jedną dziesiątą jego dochodów" - tłumaczy cytowany przez niemiecki magazyn Auto Motor und Sport anonimowo jeden z kierowców Formuły 1. Przed rokiem Polak zapłacił 88 tys. euro, teraz musiałby już oddać 94 tys., a do końca sezonu daleko.

Stowarzyszenie zażądało spotkania z Maksem Mosleyem. Tematem rozmów ma być obniżenie opłat. Jeśli prezydent nadzorującej FIA nie zgodzi się na taki ruch, kierowcy mają być gotowi do zbojkotowania wyścigu na torze w Silverstone.
Tematy w artykule: F1 F1

Podobne wiadomości:

Ferrari straci swoje przywileje

Ferrari straci swoje przywileje

Aktualności 2017-01-23

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny
Ford Ka+ w polskich salonach. Znamy ceny
W polskich salonach lada moment pojawi się nastepca popularnej "kaczki", czyli Forda Ka+. Można już składać zamówienia, a tymczasem polskie przedstawicielstwo firmy ujawniło cenniki.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic