mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Kierowcy będą strajkować?

F1: Kierowcy będą strajkować?

Kierowcy F1 są podobno gotowi zastrajkować podczas zaplanowanego na początek lipca Grand Prix Wielkiej Brytanii - czytamy w Przeglądzie Sportowym. Powodem szykowanego przez zawodników protestu jest podwyżka opłat za superlicencje wydawane przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA).

F1: Kierowcy będą strajkować?
Bez tego dokumentu nie można ścigać się w F1. Tymczasem zimą cena pozwolenia drastycznie poszła w górę. Do tej pory dokument kosztował 1725 euro plus 456 euro za każdy zdobyty w poprzednim sezonie punkt. W styczniu cena skoczyła do 10 tysięcy euro, a za każdy punkt z klasyfikacji mistrzostw świata trzeba było dopłacić aż 2 tysiące euro!

Nawet dla zarabiających bajeczne pieniądze gwiazd F1 to spore wydatki. Mistrz świata Kimi Raikkonen z Ferrari za możliwość występów w tym roku musiał zapłacić 230 tysięcy euro.

Przy kontrakcie zapewniającym 30 milionów rocznie to niby niewiele, ale nie wszyscy zdobywający wiele punktów zawodnicy są tak sowicie opłacani. Tak jest choćby z aktualnym liderem klasyfikacji mistrzostw Robertem Kubicą, który dostaje 3 miliony euro za sezon. Dlatego zawodnicy działający w Stowarzyszeniu Kierowców Grand Prix stanęli w obronie interesów kolegów.

"Opłata FIA szczególnie uderza w kierowców takich jak Robert. On nie zarabia jeszcze ogromnych pieniędzy, więc jego licencja kosztuje blisko jedną dziesiątą jego dochodów" - tłumaczy cytowany przez niemiecki magazyn Auto Motor und Sport anonimowo jeden z kierowców Formuły 1. Przed rokiem Polak zapłacił 88 tys. euro, teraz musiałby już oddać 94 tys., a do końca sezonu daleko.

Stowarzyszenie zażądało spotkania z Maksem Mosleyem. Tematem rozmów ma być obniżenie opłat. Jeśli prezydent nadzorującej FIA nie zgodzi się na taki ruch, kierowcy mają być gotowi do zbojkotowania wyścigu na torze w Silverstone.
Tematy w artykule: F1 F1

Podobne wiadomości:

Ferrari straci swoje przywileje

Ferrari straci swoje przywileje

Aktualności 2017-01-23

Pierwszy bolid Senny wystawiony na sprzedaż

Pierwszy bolid Senny wystawiony na sprzedaż

Aktualności 2014-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.