mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Kolejny skandal - FIA i FOTA bez porozumienia

F1: Kolejny skandal - FIA i FOTA bez porozumienia

FIA i FOTA znowu bez porozumienia w sprawie regulaminu Formuły 1 na 2010 rok. Spotkanie na niemieckim torze Nuerburgring przedstawicieli Związku Zespołów Formuły 1 - FOTA z przedstawicielami technicznej grupy roboczej FIA zakończyło się skandalem. Poszło o minimalną wagę bolidu i obniżenie kosztów.

F1: Kolejny skandal - FIA i FOTA bez porozumienia
Posiedzenie mocno rywalizujących ze sobą w tym sezonie organizacji, zostało przerwane po tym, jak przedstawiciele FOTA wyszli z sali obrad. Kontrowersje dotyczyły minimalnej wagi samochodu oraz podpisania umowy dotyczącej obniżenia kosztów.

„Po decyzjach Rady Światowej z 24 czerwca, aby w przyszłym roku powrócić do wersji regulaminu sportowego i technicznego F1 sprzed 29 kwietnia, FIA spotkała się z teamami, które zgłosiły się do mistrzostw świata 2010. Zamierzano uzyskać zgodę zespołów na te zmiany - czytamy w oświadczeniu federacji. - "Wszystkie zmiany zostały uzgodnione poza podwyższeniem limitu minimalnej wagi samochodu z kierowcą do 620 kg oraz podpisaniem prawnie ważnej umowy pomiędzy teamami startującymi w 2010, aby zmniejszyć koszty do poziomu z początku lat 90. w ciągu najbliższych dwóch lat, co obiecali przedstawiciele FOTA w Paryżu, właśnie 24 czerwca. Osiem teamów FOTA zostało zaproszonych do udziału w spotkaniu, aby przedyskutować dalsze propozycje związku na 2010. Niestety, dyskusja nie była możliwa, ponieważ FOTA wyszła z sali."

Przed spotkaniem prezydent FIA Max Mosley skierował pisma do wszystkich ośmiu zespołów, w których wyjaśnił, że zgodnie z artykułem 66 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego, regulamin zatwierdzony już przez Radę Światową FIA może zostać zmieniony wyłącznie przy jednomyślnej zgodzie wszystkich uczestników mistrzostw.

Mosley dodał, że jeżeli takiej zgody nie będzie, sprawą zajmie się najwyższy organ FIA - Senat.

Z kolei jak donosi portal Autoklub.pl, dla teamów FOTA jest oczywiste, że podstawy technicznego i sportowego regulaminu na 2010 zostały zatwierdzone już w Paryżu. Jak zaakceptowała Rada Światowa i co w jasny sposób przedstawiono w komunikacie prasowym FIA z 24 czerwca, od 2010 roku regulamin będzie oparty na wersji z 2009 roku oraz na ustaleniach, jakie zapadły przed 29 kwietnia. Podczas dyskusji w Paryżu w ogóle nie poruszano tematu jednomyślnej zgody, wymaganej do zmiany regulaminu.

W zaistniałej sytuacji, przedstawiciele FOTA domagali się odwołania dzisiejszego spotkania. Odrzucono ich prośbę informując, że nie będzie zgody na nową Umowę Concorde, nim jednogłośnie nie zostanie zaakceptowany regulamin na 2010 rok - czytamy dalej na stronach Autoklub.pl
Tematy w artykule: przepisy F1 FIA F1 FOTA

Podobne wiadomości:

FIA i Luc Besson w wspólnej kampanii

FIA i Luc Besson w wspólnej kampanii

Aktualności 2015-10-08

Sebastien Loeb w Grand Prix F1

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando