mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Komputer uratował Massę

F1: Komputer uratował Massę

Znamy już szczegóły dotyczące wypadku Felipe Massy - informuje Przegląd Sportowy. Dzięki ingerencji komputera pokładowego Brazylijczyk uderzył w bariery ochronne "tylko" z prędkością 100 km/h.

F1: Komputer uratował Massę
Specjaliści przeprowadzili szczegółową analizę wypadku Felipe Massy, który w kwalifikacjach do GP Węgier został uderzony w głowę przez sprężynę i wpadł w barierę z opon. Gdy kierowca stracił przytomność, do akcji wkroczył komputer pokładowy bolidu Ferrari, który przed kolizją ze ścianą spowolnił samochód o 160 km/h.

Dane telemetryczne zapisane przez systemy bolidu wskazują, że w momencie zderzenia ze sprężyną Brazylijczyk jechał ponad 260 km/h. Kierowca stracił przytomność, a wraz z nią kontrolę nad rozpędzonym autem. Gdy samochód bardzo szybko zbliżał się do zakrętu oraz stalowych barier, nieprzytomny Massa wciąż naciskał prawą nogą pedał gazu, otwierając przepustnicę na około 80 procent. Równocześnie lewa stopa spoczywała na hamulcu i wywoływała nacisk 10 bar - trzy razy za mały, a do tego Brazylijczyk nie redukował biegów (co jest konieczne podczas ostrego hamowania).

Komputer rozpoznał te zachowania jako zupełnie nieadekwatne do tego fragmentu trasy i dlatego automatycznie wyłączył silnik. Tylne koła zamiast napędzać, zaczęły spowalniać samochód (hamowanie silnikiem). Dzięki temu bolid zwolnił o 160 km/h i w momencie uderzenia w barierę okalaną oponami jechał już nie 260, a 100 km/h. Patrząc na zniszczenia auta aż strach pomyśleć, na jakie przeciążenia narażone byłoby ciało Felipe, gdyby do akcji nie wkroczył komputer.

Podobne wiadomości:

70. urodziny marki Ferrari

70. urodziny marki Ferrari

Samochody luksusowe 2017-03-13

W 2017 roku mija 70 lat od momentu, kiedy Enzo Ferrari zbudował swój pierwszy drogowy samochód. 

Ferrari 812 Superfast - najmocniejsze i najszybsze w historii

Ferrari 812 Superfast - najmocniejsze i...

Samochody luksusowe 2017-02-16

Komentuj:

~Greg 2009-08-12

Komputer "wyłaczył silnik" i "hamowanie silnikiem" to sprzeczne ze sobą. Albo komputer wyłączył silnik i zaczął hamować, albo "wyłączał" czyli redukował biegi wyhamowywując.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.