mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Kubica najlepszym kierowcą sezonu 2008

F1: Kubica najlepszym kierowcą sezonu 2008

Robert Kubica został uznany przez fachowców najlepszym kierowcą zakończonego wczoraj sezonu 2008 w Formule 1. Polak w rankingu wyprzedził zarówno mistrza świata Lewisa Hamiltona (McLaren-Mercedes), jak i drugiego w końcowej klasyfikacji kierowców Felipe Massę (Ferrari).

F1: Kubica najlepszym kierowcą sezonu 2008
Nie udało mu się wyprzedzić ich w klasyfikacji generalnej, ale na to ma jeszcze czas. Teraz na otarcie łez - tytuł najlepszego kierowcy roku przyznany Polakowi przez grono specjalistów Formuły 1 z padokowego magazynu Red Bulletin. "Najlepszy kierowca to ten, który zdobywa mistrzostwo" - zaznacza jednak Kubica. "Miałem dobry sezon, ale inni mieli lepsze bolidy" - ocenia sezon 2008 Polak.
Red Bulletin przepowiada natomiast Kubicy mistrzostwo: "Oczekiwana powódź głosów dla Lewisa Hamiltona czy Felipe Massy nigdy się nie zmaterializowała. Ludzie padoku zdecydowali spojrzeć głębiej w to, jak rozwijał się sezon. Hamilton i Massa do końca walczyli o tytuł, ale to postęp Roberta był najbardziej imponujący."

Dlaczego Polak? Zdaniem Boba Costandurosa, dziennikarza Top Gear, decydujące znaczenie miała siła charakteru. "Jest na samym szczycie, jeśli chodzi o siłę charakteru. Wykonał w tym sezonie fantastyczną pracę. Jeździł niesamowicie równo, a jego samochód także był niezawodny" - i dodał. "I to właśnie ta regularność Roberta w połączeniu z niezawodnością bolidu dała im w tym roku bardzo dobre wyniki dla BMW. A sam team potrzebuje jednego małego kroczku, aby dołączyć do absolutnej czołówki" - uważa ekspert Top Gear.

Podobnego zdania jest Heikki Kutta z Turun Sanomat. "Robert jest kierowcą roku. Jeździł najrówniej i jestem przekonany, że w głosowaniach na całym świecie to właśnie Kubica będzie zdobywał więcej nagród czy nominacji" - ocenił Kutta. "Najrówniejszy" - wtóruje poprzednikom Brad Spurgen z International Herald Tribune. "Z pewnością ma regularność, szybkość i mentalność potrzebne do regularnego wygrywania wyścigów i do zdobycia mistrzostwa. Nie owija w bawełnę, nie ściemnia - potrzebujemy więcej takich kierowców" - chwali Kubicę Spurgeon.

Także Jonathan Noble z Autosport docenia fantastyczne wyniki polskiego kierowcy. "Jeśli spojrzy się na jego jazdę i wyniki w kontekście samochodu, którym dysponował, to był fantastyczny. Był jednym kierowcą, który nie popełnił błędu - wypadł na Silverstone, ale na aquaplaning nie mógł nic poradzić. Był całkowicie poświęcony ściganiu się. Decyzja zespołu o odpuszczeniu tego sezonu miała wpływ na to, że miał słabszą końcówkę" - i dodał. "W przyszłym roku, jeśli BMW Sauber znów zrobi postęp, będzie w doskonałej sytuacji do zdobycia mistrzostwa. W tym roku do tego dorósł. Czy mógł osiągnąć więcej już teraz? Kilka decyzji odnośnie taktyki kosztowało Roberta i zespół miejsca na podium. Można się zastanawiać nad tym, ile mu brakuje do zrozumienia pracy w rozwoju nad bolidem, jaką miał Michael Schumacher, albo ma Fernando Alonso, ale to był dopiero drugi pełny rok Kubicy w F1."

Ingo Roersch, Sportbild: "Sezon w jego wykonaniu był imponujący. Jako niemiecki dziennikarz często porównywałem go z Nickiem Heidfeldem i Robert wypadał na jego tle efektownie. Agresywny styl jazdy, prawdziwy, trudny do pokonania kierowca wyścigowy. Moim zdaniem zrobił wielki postęp w tym roku - był jednym z trzech kierowców, który wykonał największy skok do przodu. Na dodatek jest bardzo równy, jeśli chodzi o kolejne okrążenia i osiągane czasy."
Tematy w artykule: F1

Podobne wiadomości:

Skok ciężarówką przez bolid Lotus F1

Skok ciężarówką przez bolid Lotus F1

Ciężarówki i Autobusy 2014-11-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.