mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: McLaren dodał sobie skrzydeł

F1: McLaren dodał sobie skrzydeł

FIA pozytywnie zaopiniowała kontrowersyjne tylne skrzydła bolidów McLarena. Oba auta przeszły badanie techniczne w Bahrajnie, a komisarze FIA nie dopatrzyli się złamania regulaminu.

F1: McLaren dodał sobie skrzydeł
Patent McLarena, dość głośno komentowany przez rywali to wlot na czubku nosa samochodu, którym specjalnymi kanałami w monocoque'u przedostaje się powietrze na tylne skrzydło. Kierowca jest w stanie zamkniąt układ kolanem lub łokciem, uszczelniając tym samym przepływ i zwiększając minimalnie siłę docisku na tylnym skrzydle. Sprytne rozwiązanie daje na prostych nawet do 10 km/h dodatkowej prędkości.


Szef McLarena, Martin Whitmarsh twierdzi, że już niebawem nowatorski system wentylacyjny skopiują także inne zespoły. "Wiem, że wielu rywali zastanawiało się do czego może służyć ten system. Teraz, kiedy zrozumieli jego działanie będzie im łatwiej zaimplementować go także w swoich samochodach. Nie ukrywam, że nasi inżynierowie wykonali kawał dobrej roboty i jesteśmy pierwszym zespołem, który wprowadził to rozwiązanie do rywalizacji" - powiedział Whitmarsh.

Tymczasem w zupełnie innym tonie na temat nowego rozwiązania wypowiedział się szef działu technicznego w Renault, Bob Bell. Jego zdaniem, zaakceptowanie rozwiązania przez FIA pokazuje zbyt nonszalanckie podejście komisarzy to zagadnień związanych z walką fair-play i obniżaniem kosztów.

"Jest rzeczą fundamentalną, że zastosowane skrzydło w McLarenie jest całkowicie nielegalne" - mówił w wywiadzie dla Autosport.com Bell. "Jest rzeczą wręcz śmieszną, że w erze cięcia kosztów uznaje się za zgodne rozwiązania, które są sprzeczne z regulaminem, a jednocześnie teraz zmuszają pozostałe teamy do wprowadzenia podobnych rozwiązań w swoich konstrukcjach. A modyfikacji auta w tej części, w której działa ten system jest akurat bardzo droga" - dodał główny inżynier Renault.

Pozostałym zespołem faktycznie może być trudno zaprojektować podobny system. Tym bardziej, że od tegorocznego sezonu FIA wprowadziła homologację monocoque'ów.
Tematy w artykule: FIA F1 McLaren Mercedes tylne skrzydło

Podobne wiadomości:

Skoda Fabia R5 zachwyciła czeskiego rajdowca

Skoda Fabia R5 zachwyciła czeskiego rajdowca

Aktualności 2015-03-18

BMW 5 Touring na zdjęciach

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.