mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Pirelli podało kolory

F1: Pirelli podało kolory

Włoski producent opon – Pirelli - rozpoczynający pierwszy sezon trzyletniego porozumienia obejmującego dostawę opon do Formuły 1, ujawnił kolory, którymi oznaczane będzie sześć rodzajów ogumienia wykorzystywanych podczas sezonu.

F1: Pirelli podało kolory
Aby umożliwić odróżnianie sześciu rodzajów opon, na każdym z nich pojawią się inne barwy umieszczonych na ściankach bocznych logotypów Pirelli i Pzero. Zgodnie z przepisami na każdy wyścig przywożone będą tylko dwa rodzaje opon na suchy tor – określane jako „podstawowe” i „opcjonalne”. Dodatkowo w razie opadów deszczu można korzystać z opon przejściowych i deszczowych. Barwy nie tylko określają cechy każdej opony, co umożliwia kibicom natychmiastowe rozróżnienie mieszanki podstawowej i opcjonalnej, ale także pozwalają dokładnie określić rodzaj ogumienia.

Oto sześć kolorów:
Deszczowe – pomarańczowe
Przejściowe – jasnoniebieskie
Supermiękkie – czerwone
Miękkie – żółte
Pośrednie – białe
Twarde – srebrne

Ogumienie deszczowe używane jest w przypadku silnego deszczu, a przejściowe służy do jazdy po wilgotnym lub przesychającym torze. Opony supermiękkie zapewniają dużo szybkości kosztem wytrzymałości, a miękkie wystarczają na nieco dłużej, przy zachowaniu dobrych osiągów. Pośrednia opona to zbalansowany kompromis, a twarda jest najbardziej wytrzymała. Obserwowanie, jak poszczególne zespoły wykorzystują w swojej strategii opony o różnej charakterystyce, zapewni kibicom wyjątkowo żywy spektakl w tym roku.

Aby bardziej zróżnicować ogumienie podstawowe i opcjonalne, strategia Pirelli opiera się na dostarczaniu na każdy wyścig opon różniących się co najmniej o dwa poziomy. Jeśli warunki na torze będą tego wymagały, ta strategia może ulec zmianie.

Podstawowe i opcjonalne ogumienie na pierwsze trzy Grand Prix w tym sezonie  (Australię, Malezję oraz Chiny) to twarda i miękka mieszanka. To oznacza, że srebrne i żółte oznakowanie pojawi się po raz pierwszy w Melbourne.

- Perspektywa powrotu do Formuły 1 po raz pierwszy od 20 lat jest dla nas bardzo ekscytująca. Naszym celem jest zostanie aktywnym i barwnym partnerem dla Formuły 1. Jaki jest zatem lepszy sposób na podkreślenie tego niż jaskrawe kolory logo Pirelli na ściankach bocznych? To umożliwi kibicom na torze i przed telewizorami natychmiastowe rozpoznanie, kto jedzie na której mieszance. Ta wiedza jest bardzo ważna, bo w tym sezonie opony będą ważną częścią strategii wyścigowej" - mówi Paul Hembery, Dyrektor Pirelli Motorsport.

Jaskrawe barwy na oponach nie są dla Pirelli żadną nowością: kiedy włoski producent poprzednio był zaangażowany w Formułę 1, zespół Benetton otrzymywał różnokolorowe opony jako część ich kampanii „United Colors” w 1986 roku.

Otwierający wyścig sezonu 2011 w Formule 1, Grand Prix Australii, odbędzie się 27 marca na torze Albert Park w Melbourne. Dwadzieścia cztery samochody na oponach Pirelli ustawią się na starcie o 17:00 czasu lokalnego.
Tematy w artykule: opony Pirelli Formula 1

Podobne wiadomości:

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Audi mówi

Audi mówi "nie" Formule 1

Aktualności 2015-05-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Po sukcesie limitowanej wersji Joy przyszedł czas na specjalną wersję Drive, która bazuje na wyposażeniu Ambition, ale oferuje jeszcze więcej za atrakcyjniejszą cenę.