mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Regulowane zawieszenie Lotusa jednak nielegalne!

F1: Regulowane zawieszenie Lotusa jednak nielegalne!

W miniony weekend zespoły Formuły 1 otrzymały informację od FIA, że system regulacji zawieszenia na zakrętach jest nie legalny. Informacja jest zaskakująca, gdyż przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Federacja Sportów Motorowych uznała innowacyjną technologię Lotusa za legalną.

F1: Regulowane zawieszenie Lotusa jednak nielegalne!
Lotus już podczas testów młodych kierowców, które odbyły się w Abu Zabi pod koniec 2011 roku zaprezentował system, który utrzymuje stały prześwit podczas hamowania. FIA uznało, że technologia jest legalna i część zespołów rozpoczęła opracowywać swoją wersje systemu. Ferrari jak donosiły zagraniczne media już czekało nawet na zatwierdzenie swojego projektu przez FIA. Ciało zarządzające F1 zdecydowało jednak, że system jest nielegalny.

Co jest powodem zmiany decyzji? Prawdopodobnie, któryś z zespołów lub zespoły zabiegały o to by jednak ta technologia została uznana za niezgodną z regulaminem. Aktywacja systemu odbywała się w momencie naciśnięcia pedału hamulce, więc system był częścią zawieszenia. Przepisy zabraniają ruchomych części poprawiających aerodynamikę. Faktycznie można uznać innowacyjną technologię za sprzyjającą kontroli nad struga powietrza pod samochodem.

Jednak tak naprawdę to jest kolejne podcinanie skrzydeł. Formuła Jeden jest poligonem doświadczalnym i jedynym miejscem na ziemi, gdzie wyścig zbrojeń to dobra rzecz. Daje to postęp i rozwój dla serii ale i motywację dla inżynierów. Gdy większość nowinek technicznych jakie pojawiły się w ostatnich latach (kanał F, podwójne dyfuzory, regulacja zawieszenia) jest od razu uznawane za nielegalne to powoduje to, że nikt nie pracuje nad innowacyjnymi rzeczami, bo po co skoro i tak nie trafią do bolidu. FIA wydaje się być zbyt nadgorliwa w kwestii nowych rozwiązań technologicznych.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Lotus
Tematy w artykule: Formuła 1 Lotus FIA Formula 1 F1

Podobne wiadomości:

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Aktualności 2017-10-03

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.