mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Rewolucyjne zmiany w bolidach

F1: Rewolucyjne zmiany w bolidach

W sezonie 2011 z Formuły 1 znikną podwójne dyfuzory. To zmiana, która może zrewolucjonizować rozkład sił w Formule 1.

F1: Rewolucyjne zmiany w bolidach
Ostatnią zmianą, która kompletnie przewróciła rozkład sił w Formule 1 było... pozwolenie na używanie podwójnych dyfuzorów. W rezultacie Brawn GP i Red Bull nie mieli sobie równych w 2009 i zdeklasowali resztę rywali. Ferrari znalazło się poza podium, a kompletnie rozbite BMW-Sauber było jednym z najgorszych sezonów w stawce. Od sezonu 2011 podwójne dyfuzory będą zakazane i w klasyfikacji konstruktorów znów może się wszystko zmienić.

W sezonie 2010 podwójne dyfuzory będą dozwolone, ale nie będą już żadną nowinką techniczną i wszystkie zespoły są na to przygotowane. Jest już zbyt późno, by wycofać dyfuzory w sezonie 2010, a dodatkowo trwają pracę, by nowe reguły, były dopracowane w najmniejszych detalach. Nawet najmniejsza luka może stworzyć furtkę, która pozwoli jednemu z zespołów znów zaskoczyć resztę stawki.

Za nowym projektem stoi grupa techniczna FOTA, stowarzyszenia zespołów Formuły 1. Gotowy projekt musi jeszcze zaakceptować specjalna komisja FIA. Jeśli tak się stanie, to podwójne dyfuzory znikną z bolidów, a kierowcy będą wolniejsi o średnio sekundę na okrążeniu. Właśnie taką przewagę dają dyfuzory. Większość zespołów opowiedziała się za zmianami, ale część zespołów była przeciwna. Dla zespołów, które najwięcej zainwestowały w dyfuzory oznacza to bowiem kosztowną przebudowę bolidów przed sezonem 2011.

Podobne wiadomości:

BMW 5 Touring na zdjęciach

auto motor i sport 0000-00-00

Dwa nowe Abarthy - Punto Evo i 500C

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross