mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Rewolucyjne zmiany w bolidach

F1: Rewolucyjne zmiany w bolidach

W sezonie 2011 z Formuły 1 znikną podwójne dyfuzory. To zmiana, która może zrewolucjonizować rozkład sił w Formule 1.

F1: Rewolucyjne zmiany w bolidach
Ostatnią zmianą, która kompletnie przewróciła rozkład sił w Formule 1 było... pozwolenie na używanie podwójnych dyfuzorów. W rezultacie Brawn GP i Red Bull nie mieli sobie równych w 2009 i zdeklasowali resztę rywali. Ferrari znalazło się poza podium, a kompletnie rozbite BMW-Sauber było jednym z najgorszych sezonów w stawce. Od sezonu 2011 podwójne dyfuzory będą zakazane i w klasyfikacji konstruktorów znów może się wszystko zmienić.

W sezonie 2010 podwójne dyfuzory będą dozwolone, ale nie będą już żadną nowinką techniczną i wszystkie zespoły są na to przygotowane. Jest już zbyt późno, by wycofać dyfuzory w sezonie 2010, a dodatkowo trwają pracę, by nowe reguły, były dopracowane w najmniejszych detalach. Nawet najmniejsza luka może stworzyć furtkę, która pozwoli jednemu z zespołów znów zaskoczyć resztę stawki.

Za nowym projektem stoi grupa techniczna FOTA, stowarzyszenia zespołów Formuły 1. Gotowy projekt musi jeszcze zaakceptować specjalna komisja FIA. Jeśli tak się stanie, to podwójne dyfuzory znikną z bolidów, a kierowcy będą wolniejsi o średnio sekundę na okrążeniu. Właśnie taką przewagę dają dyfuzory. Większość zespołów opowiedziała się za zmianami, ale część zespołów była przeciwna. Dla zespołów, które najwięcej zainwestowały w dyfuzory oznacza to bowiem kosztowną przebudowę bolidów przed sezonem 2011.

Podobne wiadomości:

Audi mówi

Audi mówi "nie" Formule 1

Aktualności 2015-05-19

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.