mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Serbowie w Formule 1?

F1: Serbowie w Formule 1?

Na wstępnej liście zgłoszeń zespołów Formuły 1 do sezonu 2010 nie ma zespołu Toyoty - poinformowała Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Być może w tej sytuacji powstanie miejsce dla nowego teamu Szwajcara Petera Saubera, który powstanie w miejsce ekipy BMW-Sauber zatrudniającej w ostatnim sezonie Roberta Kubicę i Nicka Heidfelda.

F1: Serbowie w Formule 1?
Według nieoficjalnych informacji, zespół Toyoty nie wycofa jednak swojego zgłoszenia na przyszyły sezon, tylko odsprzeda je Serbom, którzy aktualnie dysponują już sporym kapitałem i planują wystawić team pod nazwą Stefan Grand Prix. Przez dwa lata Serbowie mieliby korzystać z silników Toyoty, które będą im przekazywane w leasing za 5 mln dolarów rocznie.


Toyocie nie opłaca się formalnie wycofać z F1, gdyż w ten sposób zespół złamie Porozumienie Concorde podpisane przez wszystkie ekipy startujące w tegorocznym sezonie, za co Japończycy mogą dostać do FIA karę w wysokości 150 mln dolarów. Niemieckie media poinformowały, że w bazie Toyoty w Kolonii pierwszą wizytę złożyli przedstawiciele Stefan GP.

W lipcu koncern BMW zapowiedział, że po tym sezonie wycofa się z rywalizacji kierowców w cyklu Grand Prix. Ekipa BMW-Sauber nie złożyła w FIA dokumentacji wymaganej do rejestracji teamu. Z likwidacją zespołu nie chciał się pogodzić Peter Sauber. Szwajcar, właściciel 20 procent akcji teamu zaczął szukać nowego partnera. Dopiero w ubiegłym tygodniu doszedł do porozumienia z niemieckim koncernem motoryzacyjnym, który odsprzedał mu 80 procent pozostałych udziałów.

Teraz liczy na to, że jego nowy team wejdzie do F1 w miejsce jednego z trzynastu oficjalnie zgłoszonych. Jeżeli nikt z nich się nie wycofa, Sauber musi wystąpić do FIA o rozszerznie składu na sezon 2010 do czternastu ekip. Szanse na takie rozwiązanie są jednak minimalne.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota Sauber F1 BMW Sauber

Podobne wiadomości:

Znamy polskie ceny Priusa

auto motor i sport 0000-00-00

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Toyota Yaris GRMN do kupienia w internecie

Aktualności 2017-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.