mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Stan zdrowia Kubicy poprawia się

F1: Stan zdrowia Kubicy poprawia się

Stan zdrowia Roberta Kubicy, który doznał poważnych obrażeń w niedzielnym rajdzie Ronde di Andora systematycznie się poprawia. Włoscy lekarze, którzy przeprowadzili skomplikowaną operację Polaka wykazują umiarkowany optymizm w tej kwestii.

F1: Stan zdrowia Kubicy poprawia się
Kierujący zespołem medycznym w szpitalu dr Igor Rossello przyznał, że w niedzielne przedpołudnie Kubica trafił do szpitala w Pietra Ligure w krytycznym stanie. Na początek medycy zajęli się przywracaniem właściwych funkcji życiowych, a dopiero później skupili się nad rekonstruowaniem prawej dłoni kierowcy. Była ona zmiażdżona, przecięta w dwóch miejscach, a chrirudzy musieli na nowo przyszyć wszystkie tkanki, nerwy i unaczynić kończynę. Poprawiająca się z godziny na godzinę forma Roberta Kubicy, pozwala jednak umiarkowanie optymistycznie myśleć o powodzeniu całego zabiegu.

"Robert Kubica trafił do nas z bardzo poważnymi obrażeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, szczególnie w klatce piersiowej. Jego stan był krytyczny, dlatego pierwszorzędnymi zabiegami, były próby ustabilizowania stanu pacjenta" - mówił w oświadczeniu wydanym przez szpital Georgio Barabino, szef oddziału intensywnej terepaii, na którym właśnie Kubica jest aktualnie hospitalizowany. "Robert Kubica dobrze reaguje na leczenie, co pozwala nam sądzić, że zastosowane metody okazały się skuteczne" - dodał włoski lekarz.

Trudno jednak oszacować czas, jakiego Kubica będzie potrzebował, by lekarze mogli swtierdzić czy kierowca będzie miał szansę wrócić do kondycji z przed wypadku. "Pacjent stracił około pięciu litrów krwi. Jest osłabiony, ale jego organizm jest silny i dobrze radzi sobie w tym stanie. Od godziny 10 rano w czwartek oddycha sam, choć ma mocno stłuczone płuca i musimy zaczekać od 24 do 48 godzin, by jednoznacznie stwierdzić czy z tymi organami jest wszystko wporządku" - mówił Barabino. "Wydaje się, że zrekonstruowana prawa dłoń Roberta Kubicy funkcjonuje właściwie. Pacjent odczuwa ból, a według naszych badań wszystkie naczynia i nerwy zachowują się właściwie do pożądanej sytuacji. Najważniejsze, że oddaliliśmy stan zagrożenia życia - zakończył.

O skomplikowanej operacji dłoni wypowiedział się także główny dowodzący tą operacją w szpitalu Santa Corona, dr Igor Rossello. "Tak jak już mówiłem, jest za wcześnie by jednoznacznie określić zabieg jako udany. Na właściwą diagnozę potrzebujemy około 5-7 dni. Musimy przekonać się czy krążenie w ręce odbywa się prawidłowo. Jeszcze więcej czasu potrzebujemy na ocenę sprawności dłoni" - powiedział Rossello.

Wiadomo, że polski kierowca w kolejnych dniach przejdzie jeszcze kolejne zabiegi na stole operacyjnym. Robert Kubica w wypadku doznał bowiem skomplikowanego złamania prawej nogi i prawej ręki. Dodatkowo okazało się, że ma też wybity bark. Póki co niewiadomo, kiedy stan pacjenta pozwoli na przeprowadzenie następnych leczeń.

Podobne wiadomości:

Lotus Renault GP – oto bolid Kubicy

auto motor i sport 0000-00-00

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Aktualności 2017-10-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.