mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Z kierowcy zapomnianego stał się gwiazdą

F1: Z kierowcy zapomnianego stał się gwiazdą

Przegrany, wyśmiewany, upokarzany. Przez lata Jenson Button był chłopcem do bicia. W końcu spotkało go najgorsze - został zapomniany. Należał do grona wybrańców, którzy ścigają się w F1, ale nikt nie traktował go poważnie - czytamy w czwartkowym Przeglądzie Sportowym. Wszystko zmieniło się, kiedy wsiadł do bolidu Brawn GP.

F1: Z kierowcy zapomnianego stał się gwiazdą
Na trzy tygodnie przed inauguracją sezonu Brawn GP zaprezentował swój bolid na Circuit de Catalunya. Jeden bolid, bo drugi dopiero budowali. Kilka dni wcześniej okazało się, że Ross Brawn i inni współudziałowcy wykupują udziały Hondy (która w grudniu wycofała się z F1) i zakładają nowy zespół. Spotkanie z Buttonem miało się odbyć w jednej z sal konferencyjnych obok toru. Okazało się, że sala jest zamknięta, Button oparł się więc plecami o drzwi i zanim padło pierwsze pytanie powiedział: „Dziękuję, że przyszliście. Patrzycie na szczęśliwego człowieka".

Jeszcze na początku marca wydawało się, że Brytyjczyk zostanie bez pracy. - To była najgorsza zima w moim życiu. W grudniu wracałem z przyjaciółmi z wycieczki, kiedy zadzwonił mój menedżer. Wprost powiedział, że Honda odchodzi. Byłem w szoku - opowiadał. Button został z teamem, nie szukał nowego pracodawcy. Za to wszyscy w Brawn GP są mu dzisiaj wdzięczni. - Pokazał wielką lojalność wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebowaliśmy - mówi Brawn.

Button twierdzi, że to zespół pomógł jemu. - Na początku byłem załamany. Siedziałem przed telewizorem i zastanawiałem się, co ze mną będzie. Wszystko zmieniło się, kiedy pojechałem do fabryki. Nasi ludzie pracowali, jakby nic się nie stało. Dzięki nim uwierzyłem, że koniec tej historii może być szczęśliwy. Mam 29 lat, ale czuję się jak dzieciak. Nie chciałem kończyć kariery, chciałem dostać samochód, z którego będą zadowolony. I dostałem swój prezent.

Przez dziewięć lat kariery w F1 (debiutował w 2000 roku w Williamsie) Button przeważnie jeździł słabymi samochodami. Przed tym sezonem wygrał tylko jeden wyścig, w deszczowym Grand Prix Węgier w 2006 roku. W początkach kariery jako playboy częściej był bohaterem na stronach plotkarskich niż sportowych. Od wyścigów bardziej interesowało go towarzyskie życie Monako i rejsy ogromny jachtem w towarzystwie kolejnych narzeczonych. Jego szef z Renault, Flavio Briatore, publicznie mówił, że Jenson powinien mniej czasu spędzać na zabawie, a więcej na pracy z inżynierami. To na miejsce Buttona Briatore ściągnął do Renault Fernando Alonso (którego był menedżerem).

Jenson Button
ur. 19 stycznia 1980 roku
wyścigi w F1: 157
zwycięstwa: 3
miejsca na podium: 17
pole position: 5
sezony w F1: trwa 10. (w zespołach: Williams, Benetton, Renault, BAR, Honda, Brawn GP)
punkty zdobyte w karierze: 247
punkty zdobyte w tym sezonie: 15
Tematy w artykule: Brawn GP Jenson Button

Podobne wiadomości:

GP Brazylii: Na koniec Webber

GP Brazylii: Na koniec Webber

Aktualności 2011-11-28

F1: Red Bull uważa, że Mercedes coś kombinuje

F1: Red Bull uważa, że Mercedes coś kombinuje

Aktualności 2012-02-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.