mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > FAP po zmianach

FAP po zmianach

W 2013 roku Fiat Auto Poland wyprodukuje mniej niż 300.000 samochodów. Działalność spółki Fiat Auto Poland (FAP) z siedzibą w Bielsku-Białej (z zakładem produkcyjnym w Tychach). Fiat Auto Poland z produkcją w roku 2012 rzędu 350 tys. samochodów nadal pozostaje największym producentem samochodów w Polsce i największym pracodawcą w regionie. Warto zaznaczyć, że w Polsce działa 20 spółek fiatowskich, które łącznie zainwestowały w naszym kraju ponad 6 mld zł i zatrudniają ok. 10 tys. osób.

FAP po zmianach
Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, by utrzymac konkurencyjność Fiat Auto Poland dokonano w przedsiębiorstwie głębokich zmian zarówno pod kątem kadrowym jak i produkcyjnym w 3 kategoriach:
- koszty produkcji,
- jakość samochodów,
- elastyczność w dostosowaniu się do popytu.

W tym celu spółka dokonała dużej redukcji zatrudnienia poprzez przeprowadzenie zwolnień grupowych, które objęły 1450 osób we wszystkich obszarach redukcji i zarządzania. Celem złagodzenia społecznych skutków zwolnień wypłacono wysokie odprawy w przedziale od 9-ciu do 18-tu płac miesięcznych w zależności od stażu pracy. Fiat Auto Poland poniósł więc jednorazowo koszt, który przekroczył kilkadziesiąt milionów złotych. Równolegle dokonano głębokiego przeprojektowania modelu organizacyjnego zakładu poprzez:
- przejście na produkcję 2-zmianową (przez lata zakład pracował na 3 zmiany),
- wykorzystanie metodologii i instrumentów systemu zarządzania „Word Class Manufacturing”, definiując oraz wdrażając nowe role i kompetencje dla pracowników operacyjnych i kadry kierowniczej w zakładzie.

Zachowano jednocześnie na przyszłość zainstalowaną zdolność produkcyjną urządzeń, co redukuje znacznie koszty stałe. Pozwoli to przetrwać spółce trudny okres, a jednocześnie nie utracić możliwości konkurencyjnego rozwoju w przyszłości. Według zapewnień kierownictwa Fiata, ten trudny i skomplikowany proces jest już przez przedsiębiorstwo praktycznie zakończony. Według zapewnień kierownictwa koncernu, Fiat nie przewiduje dalszych zwolnień.

Podobne wiadomości:

Dolny Śląsk: nowe połączenie z A4

Dolny Śląsk: nowe połączenie z A4

Polskie drogi 2009-08-24

Otwarto oferty na ostatni z pięciu odcinków S17

Otwarto oferty na ostatni z pięciu odcinków...

Polskie drogi 2011-09-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Amerykański koncern spożywczy inwestuje w nowy pomysł Elona Muska - autonomiczną ciężarówkę Tesla Semi. PepsiCo zamówiło 100 egzemplarzy, które pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw.