mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > FOTA przejęła EXPOM Kwidzyn

FOTA przejęła EXPOM Kwidzyn

Spółka Fota, czołowym dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych, sfinalizowała zakup 79% udziałów w spółce EXPOM Kwidzyn (producent nowych rozruszników i alternatorów do samochodów i ciągników rolniczych).

Transakcja zakupu udziałów w EXPOM Kwidzyn została zawarta po zakończeniu badania spółki, które trwało kilka miesięcy. „Pozytywnie oceniamy ten proces. Utwierdziliśmy się tylko w przekonaniu, że firma, którą przejmujemy, ma bardzo duży potencjał rozwoju. Również branża regeneracji i produkcji rozruszników i alternatorów, w której działa ta firma, ma bardzo dobre perspektywy” – mówi Bohdan Stankiewicz, prezes spółki FOTA.

Spółka FOTA odkupiła od Gminy Kwidzyn 2370 udziałów za które zapłaciła niemal 4,4 mln zł. Dzięki tej transakcji FOTA będzie mieć 79% głosów na Walnym Zgromadzeniu Wspólników spółki z Nowego Dworu Kwidzyńskiego. Giełdowa spółka w ciągu dwóch tygodni złoży ofertę na zakup pozostałych 21% udziałów EXPOM Kwidzyn, które należą do osób fizycznych.

FOTA zadeklarowała, że w ciągu dwóch lat zainwestuje 2 mln zł w rozwój EXPOM Kwidzyn. Ponadto w tym okresie zatrudnienie się nie zmniejszy. Obecnie w spółce pracuje 147 pracowników. „Chcemy aby skala działalności EXPOM Kwidzyn znacząco wzrosła. Nie wykluczamy zwiększenia zatrudnienia” – mówi prezes Stankiewicz.

EXPOM jest polskim producentem nowych rozruszników i alternatorów do samochodów i ciągników rolniczych. Firma rozwija także regenerację tych podzespołów. Udział w polskim rynku szacowany jest na 15%. Spółka posiada około 600 klientów polskich i zagranicznych. W ubiegłym roku EXPOM odnotował 15,5 mln zł przychodów i około 150 tys. zł zysku netto. Firma zatrudnia 147 osób. 

Spółka FOTA zamierza usprawnić dystrybucję i rozszerzyć ofertę EXPOM Kwidzyn także o części regenerowane własnej marki. Ponadto spółka rozważa uruchomienie regeneracji i produkcji innych części.

FOTA jest czołowym polskim dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych. Udział rynkowy Spółki wynosi ok. 10%. Odbiorcami Spółki  są głównie  warsztaty samochodowe, ale także sklepy motoryzacyjne i hurtownie. Oprócz części zamiennych sprzedawanych pod marką producenta, w ofercie spółki znajdują się części zamienne własnej marki KAGER. Grupa FOTA odnotowała w I kwartale 2007 r. 122 mln zł przychodów czyli 36% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przeczytaj także:

FOTA przejmuje Autoprima (2007-04-02)

Fota: systematyczny wzrost (2007-02-27)

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.