mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > FOTA przejmie EXPOM Kwidzyn

FOTA przejmie EXPOM Kwidzyn

Spółka Fota planuje przejąć 73,4% udziałów w spółce EXPOM Kwidzyn specjalizującej się w regeneracji i produkcji rozruszników i alternatorów do samochodów i ciągników rolniczych. Spółka FOTA zapłaci około 4,4 mln zł za przejmowane udziały.

FOTA przejmie EXPOM Kwidzyn

Zakup udziałów EXPOM związany jest przede wszystkim z rozwojem działalności związanej z regeneracją części samochodowych. „Rynek części regenerowanych ma doskonałe perspektywy. Takie części z jednej strony to duże oszczędności dla producenta energii czy materiału służącego do produkcji, co ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska. Z drugiej strony to korzyść dla klienta, który w atrakcyjnej cenie może kupić produkt o porównywalnej jakości do nowego” – wyjaśnia Bohdan Stankiewicz, Prezes Spółki FOTA. „Z pewnością w spółce EXPOM drzemią spore rezerwy. Moce produkcyjne nie były w pełni wykorzystywane. Usprawnimy dystrybucję i rozszerzymy ofertę także o części regenerowane naszej własnej marki” – dodaje. FOTA oprócz rozwoju regeneracji i produkcji rozruszników i alternatorów, rozważa uruchomienie regeneracji i produkcji innych części.

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do rozwoju działalności regeneracyjnej jest pozyskiwanie komponentów do regeneracji. Regeneracji mogą zostać poddawane części uszkodzone, ale także sprawne, pochodzące z samochodów, które np. uczestniczyły w kolizji drogowej i nie nadają się do dalszej eksploatacji. FOTA zamierza wykorzystać swoją rozbudową sieć dystrybucji liczącą w Polsce 96 oddziałów. Ważnym źródłem pozyskiwania komponentów będą także spółki zależne FOTA w Czechach i na Węgrzech. W tych krajach będą pozyskiwanie podzespoły z samochodów, które jeszcze kilka lat temu nie były tak popularne w Polsce tak jak na tamtych rynkach (np. Skoda).

Zakup udziałów w EXPOM jest już drugą transakcją w ostatnich tygodniach. FOTA podpisała już umowę przedwstępną zakupu 80% udziałów dystrybutora części AUTOPRIMA, który działa w Czechach i na Słowacji. „Zarówno czeska AOTOPRIMA jak i EXPOM prezentują ciekawe modele biznesu. Dzięki tym akwizycjom uzyskamy efekty synergii. Z jednej strony wykorzystamy duże możliwości rozwoju tych spółek. Z drugiej strony wejdą one do grupy jednego z największych dystrybutorów części zamiennych w tej części. Nadal intensywnie pracujemy nad kolejnymi akwizycjami. Prowadzimy negocjacje z wyselekcjonowaną grupą spółek” – dodaje prezes Bohdan Stankiewicz.

Przeczytaj także:

FOTA przejmuje Autoprima (2007-04-02)

Fota: systematyczny wzrost (2007-02-27)


 


Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

~egg 2007-05-18

4,4 mln PLN przy sprzedazy 30 mln rocznie??? To to za bezcen idzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.