mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > FSO - kierunek wschód

FSO - kierunek wschód

"Naszym wspólnym celem jest wprowadzenie FSO do grona najlepszych firm motoryzacyjnych Europy. Wymaga to wiele pracy i nakładów inwestycyjnych, ale jestem pewien, że mamy w tym Państwa pomoc i poparcie" - powiedział do akcjonariuszy Tariel Wasadze, Prezes konsorcjum UkrAvto i nowy członek Rady Nadzorczej FSO.

FSO - kierunek wschód


W związku z przejęciem przez koncern ZAO ZAZ akcji FSO S.A., akcjonariusze spółki podjęli jednogłośnie uchwały o zmniejszeniu składu Rady z 8 do 4 osób oraz powołaniu nowych członków Rady. Od dnia 16 listopada br. w Radzie Nadzorczej FSO S.A. zasiadają 3 osoby będące przedstawicielami ukraińskiego partnera Żerania - p. Tariel Wasadze, Prezes konsorcjum UkrAvto, p. Nataliya Bey, v-ce Prezes UkrAvto ds. finansowych, p. Oleg Papaszew - dotychczasowy v-ce Prezes UkrAvto oraz p. Janusz Kotlenga reprezentujący pracowników fabryki.

Przypomnijmy, zakupiony przez AvtoZAZ pakiet akcji stanowi 19,9% kapitału zakładowego żerańskiej firmy i daje prawo do 84,31% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Pozostałe udziały należą w większości do koreańskiego koncernu Daewoo, który zrezygnował z kontroli operacyjnej nad FSO.

W 5-letnim planie inwestycyjnym przygotowanym dla FSO, AvtoZAZ zobowiązał się do zapewnienia kontynuacji działalności spółki, utrzymania zatrudnienia na dotychczasowym poziomie (2,2 tys. osób), zwiększenia produkcji oraz zapewnienia praw do nowego modelu samochodu, którego produkcja ma rozpocząć się już w 2006 roku. Ukraiński partner ma zainwestować w FSO ok. 80 mln euro.

Już 25 sierpnia br. żerańska fabryka świętowała wysłkę100 tysięcznego samochodu na rynek ukraiński. Wybór kierunku wschodniego, czyli rynku ukraińskiego na eksport samochodów okazał się "strzałem w dziesiątkę". Podczas gdy w roku 2000 trafiło na drogi Ukrainy tylko 1 300 aut z Żerania, to już w 2004 wysłano ich ponad 39 tys. FSO nie ukrywa, że dzięki kontraktom eksportowym na Ukrainę fabryka nie tylko istnieje, ale zwiększa swoją produkcję.

Spółka AvtoZAZ powstała w 1994 r. na bazie przedsiębiorstwa państwowego Zaporoska Fabryka Samochodów, które było kontynuatorem działalności Fabryki Maszyn Rolniczych, założonej w 1863 r. przez niemieckiego osadnika Abrahama Koopa. W 1959 r. rozpoczęto tam produkcję samochodów osobowych Zaporożec i Tawrija. W 1998 r. utworzono Ukraińsko-Koreańskie przedsiębiorstwo Avto ZAZ - Daewoo. W 2003 r. przerejestrowano nazwę na Zamkniętą Spółkę Akcyjną z kapitałem zagranicznym Zaporoska Fabryka Budowy Samochodów.

Spółka ma 60 pododdziałów we wszystkich większych miastach Ukrainy i należy do najprężniej działających firm na rynku motoryzacyjnym tego kraju. W 2004 r., z jej taśm zjechało prawie 126 tys. samochodów. Zatrudnia ponad 15 tys. ludzi. Produkuje samochody osobowe i ciężarowe oraz prowadzi sprzedaż marek: ZAZ, WAZ, Daewoo, Chevrolet, Opel, Mercedes-Benz i Dacia.

 


Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando