mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fabryka Kia rośnie

Fabryka Kia rośnie

Kia - najszybciej rozwijająca się marka motoryzacyjna w Europie - chce do 2008 roku osiągnąć na Starym Kontynencie sprzedaż na poziomie 500 tys. samochodów.

W realizacji tego zamierzenia pomoże na pewno uruchomienie nowej fabryki na Słowacji. Fabryka Kii budowana jest w Żylinie, 200 km na północny wschód od Bratysławy. W chwili obecnej zatrudnionych jest tam 1.000 pracowników. Docelowo budowa fabryki Kia Motors na Słowacji umożliwi stworzenie ponad 3 tys. etatów w Żylinie i okolicach. Pierwszy samochód zjedzie z linii montażowej w grudniu przyszłego roku. Warta ponad 1 mld EUR inwestycja pozwoli południowokoreańskiemu koncernowi osiągnąć do 2008 roku roczną produkcję na poziomie 200 tys. egzemplarzy. Rok później dojdzie do tego kolejnych 100 tys. W roku 2010 40% sprzedawanych w Europie samochodów marki Kia będzie produkowanych lokalnie.

Pierwszym modelem, który opuści fabrykę, będzie oznaczony symbolem ED samochód należący do segmentu C. Później ruszy produkcja małego SUV-a. Firma Kia Motors Polska wiąże bardzo duże nadzieje z modele ED. "Będzie to pierwszy pojazd Kii produkowany w UE, a bliskość fabryki pozwoli znacznie szybciej reagować na potrzeby naszych klientów" - mówi Wojciech Szyszko, Dyrektor Zarządzający Kia Motors Polska. "Niższe będą też koszty transportu. ED będzie naszym najważniejszym autem. Nie opieramy jednak naszej ofensywy tylko na jednym samochodzie. W 2006 roku pojawią się nowe Magentis, Carnival i Carens" – dodaje Wojciech Szyszko.

Kia wybrała już wielu podstawowych dostawców dla budowanego zakładu, w tym m.in. współpracujące już z koncernem firmy Hyundai Mobis i Hyundai Hysco, a także Johnson Controls i PHA (ArvinMeritor), które produkować będą siedzenia i moduły drzwiowe.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.