mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna największą inwestycję na terenie Polski. W dolnośląskim Jaworze powstanie fabryka Mercedesa, w której będą powstawać czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Wartość inwestycji to ok. 500 mln euro.

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Według planów budowa fabryki zakończy się w 2019 roku, a dwanaście miesięcy później zakład osiągnie pełne moce produkcyjnie - rocznie będzie wytwarzać kilkaset tysięcy silników. Zatrudnienie znajdzie tam około 500 osób, a 20 proc. zespołu będą stanowić inżynierowie i pracownicy z wyższym wykształceniem. Pozostała część ekipy to pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji Daimler AG przeznaczy około 500 mln euro. Fabryka powstaje na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). Jest to obszar należący do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Pod inwestycję dla Daimlera przeznaczono 460 hektarów.

W Jaworze będą produkowane zaawansowane technologicznie silniki benzynowe i wysokoprężne. Czterocylindrowe konstrukcje trafią do całej gamy modelowej Mercedesa - począwszy od Klasy A, skończywszy na Klasie S. Silniki mają spełniać europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w laboratorium.

Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa na terenie Polski. W 2015 roku niemiecki koncern zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągał obroty rzędu 3,7 mld zł w ramach sześciu spółek znajdujących się w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i Komornikach.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w dolnośląskim Jaworze poza wicepremierem wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schafer, a także prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes fabryka

Podobne wiadomości:

Mercedes GLE – premiera

Mercedes GLE – premiera

Premiery 2018-09-12

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!