mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna największą inwestycję na terenie Polski. W dolnośląskim Jaworze powstanie fabryka Mercedesa, w której będą powstawać czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Wartość inwestycji to ok. 500 mln euro.

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Według planów budowa fabryki zakończy się w 2019 roku, a dwanaście miesięcy później zakład osiągnie pełne moce produkcyjnie - rocznie będzie wytwarzać kilkaset tysięcy silników. Zatrudnienie znajdzie tam około 500 osób, a 20 proc. zespołu będą stanowić inżynierowie i pracownicy z wyższym wykształceniem. Pozostała część ekipy to pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji Daimler AG przeznaczy około 500 mln euro. Fabryka powstaje na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). Jest to obszar należący do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Pod inwestycję dla Daimlera przeznaczono 460 hektarów.

W Jaworze będą produkowane zaawansowane technologicznie silniki benzynowe i wysokoprężne. Czterocylindrowe konstrukcje trafią do całej gamy modelowej Mercedesa - począwszy od Klasy A, skończywszy na Klasie S. Silniki mają spełniać europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w laboratorium.

Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa na terenie Polski. W 2015 roku niemiecki koncern zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągał obroty rzędu 3,7 mld zł w ramach sześciu spółek znajdujących się w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i Komornikach.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w dolnośląskim Jaworze poza wicepremierem wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schafer, a także prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes fabryka

Podobne wiadomości:

Mercedes publikuje ceny pickupa Klasy X

Mercedes publikuje ceny pickupa Klasy X

Aktualności 2017-09-18

Czy Mercedes E All-Terrain 4x4² trafi do...

auto motor i sport 2017-07-31

Mercedes stworzył kolejny wyjątkowy samochód, a jego twórca podkreśla, że auto może niedługo trafić do produkcji. Oto Mercedes klasy E na szczudłach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.