mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna największą inwestycję na terenie Polski. W dolnośląskim Jaworze powstanie fabryka Mercedesa, w której będą powstawać czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Wartość inwestycji to ok. 500 mln euro.

Fabryka Mercedesa w Jaworze - ruszyła budowa
Według planów budowa fabryki zakończy się w 2019 roku, a dwanaście miesięcy później zakład osiągnie pełne moce produkcyjnie - rocznie będzie wytwarzać kilkaset tysięcy silników. Zatrudnienie znajdzie tam około 500 osób, a 20 proc. zespołu będą stanowić inżynierowie i pracownicy z wyższym wykształceniem. Pozostała część ekipy to pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji Daimler AG przeznaczy około 500 mln euro. Fabryka powstaje na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). Jest to obszar należący do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Pod inwestycję dla Daimlera przeznaczono 460 hektarów.

W Jaworze będą produkowane zaawansowane technologicznie silniki benzynowe i wysokoprężne. Czterocylindrowe konstrukcje trafią do całej gamy modelowej Mercedesa - począwszy od Klasy A, skończywszy na Klasie S. Silniki mają spełniać europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w laboratorium.

Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa na terenie Polski. W 2015 roku niemiecki koncern zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągał obroty rzędu 3,7 mld zł w ramach sześciu spółek znajdujących się w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i Komornikach.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w dolnośląskim Jaworze poza wicepremierem wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schafer, a także prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes fabryka

Podobne wiadomości:

Mercedes E63 AMG Posaidon - bóg mocy

auto motor i sport 2017-07-27

O Mercedesie E63 S AMG można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest słaby. Tunerzy firmy Posaidon postanowili jednak moc niemal... podwoić.

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Aktualności 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.