mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fabryka w Żylinie rusza w listopadzie

Fabryka w Żylinie rusza w listopadzie

Już w przyszłym miesiącu ruszy "pełną parą" produkcja modelu cee'd w słowackiej fabryce Kia Motors Corporation. Łączna inwestycja koreańskiej firmy wyniosła ponad miliard euro.

Fabryka w Żylinie rusza w listopadzie
Fabryka w Żylinie, 200 km na północny zachód od stolicy Słowacji Bratysławy, powstała od podstaw w ciągu 14 miesięcy. Kamień węgielny pod tę fabrykę położony został w kwietniu 2004, a budowa ruszyła pół roku później. Zakończenie prac budowlanych miało miejsce pod koniec 2005 r., a już w w czerwcu 2006 ruszyła w fabryce produkcja próbna.
 
Pierwszym modelem, który będzie zjeżdżał z taśm produkcyjnych fabryki, będzie Kia cee'd, najnowszy, pięciodrzwiowy hatchback, specjalnie zaprojektowany z myślą o europejskim rynku. Jeszcze w tym roku planowane jest wytworzenie pięciu tysięcy egzemplarzy tego auta, a już w przyszłym łączna produkcja ma wynieść 150 tys. sztuk. Wówczas, obok wersji pięciodrzwiowej, powstawać będą także cee'd kombi (od września) oraz 3-drzwiowy cee'd (od grudnia). Wcześniej, bo już w czerwcu, do gamy wytwarzanych w Żylinie aut dołączy terenowy Sportage. Dzięki tym nowościom w 2008 roku łączna produkcja ma wynieść 225 tys. aut, a od 2010 będzie wynosić po 300 tys. egzemplarzy. Do końca obecnej dekady planowane jest także wprowadzenie do produkcji jeszcze jednego nowego modelu, jednak jak na razie władze firmy nie zdradzają żadnych informacji o nim.
 
W tym czasie zatrudnienie w fabryce zwiększy się do 3000 pracowników, którzy będą pracować w systemie trzyzmianowym. Obok samych samochodów, w fabryce powstawać będą także silniki wysokoprężne o pojemności 1,6 litra oraz benzynowe do modelu cee'd. Zdecydowana większość komponentów (ponad 75%) do produkcji pochodzić będzie od europejskich dostawców.
 
 
Zobacz koniecznie: Wszystko o Kia
Tematy w artykule: Kia

Podobne wiadomości:

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Aktualności 2017-02-02

Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia

Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

~Franz Maurer 2006-10-24

Byłem w salonie KIA i dowiedziałem się, że najtańszy model KIA Ce'ed z silnikiem 1.4 109 KM będzie kosztował 47500 (w cenie będzie na pewno klima), a podobno rewelacyjny diesel 1.6 114 KM w analogicznej wersji będzie kosztował 56000. Na początku będzie można liczyć na upust promocyjny w wys. 4000 zł (chyba za rocznik 2006). Jeśli to wszystko prawda, to auto zsiedmioletnią gwarancją będzie w niesamowitej cenie, ktorej nie osiąga żaden z konkurentów w segmencie! Pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Picanto X-Line już dostępna
Kia Picanto X-Line już dostępna
Najmniejszy model w gamie Kia debiutuje w polskich salonach w zupełnie nowej wersji X-Line. Auto wyposażono w podniesione zawieszenie i "terenowe" dodatki.