mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fabryki aut czekają dalsze przerwy w produkcji

Fabryki aut czekają dalsze przerwy w produkcji

O ponad 20 proc. spadnie europejska produkcja samochodów w II kwartale 2009 r. – przewidują eksperci z instytutu prognoz IHS Global Insight  Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w IV kw. 2008 i I kw. 2009 r. przerwy produkcji dotknęły aż 62 fabryk największych koncernów w Europie (bez  FSO). Średnio linie stały 26 dni.

Fabryki aut czekają dalsze przerwy w produkcji
Rekordzistą jest włoska fabryka Fiata Termini, gdzie powstają Lancie Ypsilon. Produkcja stała tam aż 67 dni. W czołówce są też inne włoskie zakłady Fiata: Pomigliano (59 dni), Mirafiori (54) i Cassino (52). Ponad 50 dni były zatrzymane linie we francuskim zakładzie PSA Peugeot Citroen w Poissy (57) i brytyjskiej Hondzie w Swindon (52) - informuje "Rzeczpospolita".


W naszym regionie, poza gliwickim Oplem (40 dni) i poznańskim Volkswagenem (13 dni), przerwy dotknęły czeskich, słowackich i węgierskich fabryk z grupy VW, zakładu Hyundaia w Czechach oraz Renault w Rumunii i Słowenii. Jak w tej chwili wygląda sytuacja w Polsce? Dopiero 22 czerwca ruszą linie w żerańskiej FSO - przerwa potrwa 31 dni (rozpoczęła się 7 maja). W innych zakładach sytuacja jest lepsza. To niemieckie dopłaty do aut napędziły produkcję m.in w zakładzie Fiata w Tychach i Volkswagena w Poznaniu.

"W Gliwicach w maju, oprócz świąt i dni wolnych, była połowa dnia nieprodukcyjnego i do końca miesiąca planujemy jeszcze półtora dnia nieprodukcyjnego" – powiedział "Rz" Przemysław Byszewski z GM Poland. Od stycznia zakład pracuje na dwie, a nie trzy zmiany. Na szczęście na przełomie września i października ruszy w Gliwicach produkcja nowej astry IV.

Podobne wiadomości:

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.