mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Faceci w większym stresie

Faceci w większym stresie

Badania firmy TomTom, zajmującej się nawigacją satelitarną, dowodzą, że poziom stresu podczas stania w korku jest wyższy u mężczyzn niż u kobiet.

Faceci w większym stresie
Wyższy, i to siedmiokrotnie! Wnioski zostay wycągnięte na podstawie badań, przeprowadzonych na ochotnikach, którym mierzono w ślinie, oczywiście podczas bycia uwięzionym w ciężkim ruchu ulicznym, poziom związków chemicznych, odpowiadających za stres.

Udowodniono, że poziom tych własnie chemikaliów w identycznej sytuacji wzrastał wtedy u kobiet o 8,7%, natomiast u mężczyzn aż o 60%. Taki poziom, utrzymujący się przez dłuższy czas, może być niebiezpieczny dla zdrowia, ponieważ oddziałowuje on na serce i powoduje nawet problemu z oddychaniem. Co ciekawe, wielu facetów, biorących udział w badaniu, nie miało pojęcia, że się stresują. 67% kobiet i 50% mężczyzn powiedziało po testach, że nie czuło żadnego napięcia i stresu nawet po 20 minutach stania w korku, pomimo tego, że wyniki pokazały później co innego.

Według ankiet, 48% dorosłych osób dociera do pracy samochodem, a co za tym idzie, ta część może być narażona na negatywne skutki zdrowotne, spowodowane stresem, nawet praktycznie nieodczuwalnym.

Psycholodzy zgodnie twierdzą, że takie wyniki badań były łątwo do przewidzenia. Mężczyźni mają konkretny, głęboko zakorzeniony model postępowania w trudnych sytuacjach: "fight or flight", czyli albo skonfrontuj się z sytuacji, albo po prostu odejdź od niej. Gdy stoją w korkach, nie mogą z tym zrobić niczego, czyli ani nie mogą z nim, korkiem, walczyć, ani od niego uciec, zatem wściekają się, choćby wewnętrznie. Kobiety, natomiast, radzą sobie z takimi problemami dużo lepiej, korzystając z całej gamy dostępnych środków łagodzących, jak np. śpiewanie aktualnej piosenki w radiu, aby złagodzić napięcie.

Należy także na koniec wspomnieć, że badanie przeprowadzono w brytyjskich warunkach na brytyjskich kierowcach, zatem nie wiemy jak to się przekłada na polski odpowiednik.

Wydaje się, że to właśnie wspomiane śpiewanie jest najabrdziej ulubionym zajęciem Brytyjczyków uwięzionych w korkach. Aż 77% z nich słucha muzyki, 23% samo śpiewa, 16% dzwoni, 20% je i pije, a 3% goli się i nakłada makijaż. Cóż, każdy sposób jest dobry, żeby człowieka w konsekwencji szlag nie trafił.
Tematy w artykule: badanie korki kierowca

Podobne wiadomości:

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Polskie drogi 2016-07-28

Komentuj:

~U nas trzeba wzmocnić wynik o jakieś 100% 2011-05-31

inne realia a do tego trzeba dołożyć dziurawe drogi brak infrastruktury i bardziej sflustrowane społeczeństwo więc u nas aż strach gdziekolwiek wyjechać gdzie po drodze są korki wiem to po sobie strasznie ich nienawidzę !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.