mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fala używanych nie słabnie

Fala używanych nie słabnie

Mimo iż w porównaniu do rekordowego października, w listopadzie do kraju trafiło o ponad 4,5 tys. mniej aut używanych, to jednak od maja utrzymuje się wciąż stały, wysoki poziom.

Fala używanych nie słabnie

W listopadzie Polacy przywieźli do kraju 76.558 samochodów używanych (w październiku 81.179), w tym 75.137 z terenu innych państw Unii Europejskiej. Od początku roku daje to już łączną liczbę 737.343 aut używanych i wysoce prawdopodobne, iż ponownie zostanie przekroczona granica 800 tys. sprowadzonych aut.

Tym bardziej, iż od grudnia obowiązuje już ujednolicona stawka akcyzy na auta używane kupione za granicą oraz nowe zakupione w kraju. Do końca listopada akcyza mogła wynieść nawet 65% wartości auta, a od grudnia maksymalnie 13,6 procent.

Można się więc spodziewać, jeśli nie dalszego wzrostu liczby sprowadzonych aut, to przynajmniej utrzymania obecnego poziomu importu. Jedyną skuteczną barierą wydaje się być już tylko rynek, który wchłonął już tak dużą liczbę aut, iż coraz trudniej znaleźć chętnego na samochód.

Mimo mniejszej liczby aut w listopadzie wpływy do budżetu z tytułu pobranej akcyzy były wyższe niż w październiku i wyniosły ponad 73 mln zł (październik: 67,3 mln zł). To z pewnością efekt sprowadzania nowszych, a przy tym i droższych aut. Być może także oczekiwana 18 stycznia decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pobierania akcyzy wpływa na importerów. Do tej pory nagminne było zaniżanie wartości kupionego auta na fakturze. Spodziewany przez większość wyrok nakazujący skarbowi państwa zwrot części niesłusznie pobranej akcyzy może powodować, iż mniej opłacalny staje się ten proceder.

Czytaj także:
Rekordowy październik (2006-11-16)

Komentuj:

~zmac 2006-12-15

Przeciętny Anglik zarabia kilka tysięcy funtów, a przeciętny Palak 1500zł. Tak więc Anglikowi łatwiej jest kupić Ferrar F430 (ok 110000 funtów) niż Polakowi Golfa GTi (ok 110000 zł). W Angli taki Golf kosztuje niecałe 20000 funtów, czyli mniej wjecej tyle co zarabiają w 6 miesięcy. Polak po 6 miesiącach pracy może sobie pozwolić na Golfa ale 10 letniego. Dopuki zarobki w Polsce nie będom zbliżone do tych na zachodzie Europy to niestety będziemy sprowadzać stare samochody.

~liberał 2006-12-14

I bardzo dobrze . W Polsce jest socjalizm i zamordyzm . Jeżeli ludzie zarabialiby normalnie ,podatki byłyby niższe ,drogi byłyby dobre i ceny nowych byłyby niskie w salonach to nikt nie spojrzałby na używany z zachodu . Kiedy w Polsce będzie kapitalizm i liberalizm ? W USA za nowego ML350 zapłacimy 130 000 zł ,a u nas za to można kupić Skodę Octavie 2.0 TDI hahahaha. W USA za 80 000 zł kupuje się nową Toyotę Camry V6 z pełnym wyposażeniem ,a w Polsce kupi się Pandę full wypas diskopolo ? Hahahaha . Macie swój socjalizm .

~cdi 2006-12-14

Ja musze kupic cos "nowego" używanego, bo zona polozyla w poniedzialek auto na dach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.