mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fatalna sprzedaż aut w lutym

Fatalna sprzedaż aut w lutym

Podczas gdy Europejczycy gremialnie udali się na zakupy do salonów samochodowych, Polacy w lutym wstrzymali się z nabywaniem aut. Tylko Austriacy bardziej zbojkotowali stacje dealerskie.

Fatalna sprzedaż aut w lutym
W ogólnym rozrachunku mieszkańcy Unii Europejskiej kupili w lutym o 7,3% więcej aut niż w drugim miesiącu ubiegłego roku. Nawet jeśli wliczymy mniej skore do zakupów kraje EFTA, ten odsetek spada jedynie do 7%. To 18. miesiąc z rzędu "na plusie". Polska zupełnie nie dostosowała się do tego trendu - w minionym miesiącu kupiliśmy aż o 12,9% mniej aut niż przed rokiem!

Tylko Austriacy zanotowali większy spadek sprzedaży - w ich przypadku to aż -25,2%, a Estończycy zajęli 3. miejsce w tej klasyfikacji: -12,6%. Z kolei najbardziej dynamiczny progres w sprzedaży aut można było zaobserwować u Portugalczyków: +35,6%, Czechów: +28,2% i Hiszpanów: +26,1%. Poza UE wyróżniła się Islandia z postępem sprzedażowym na poziomie 27,7%.

Najwięcej aut sumarycznie kupili w lutym Niemcy: 223 254 sztuki. Polska z ilością 28 396 aut kupionych w lutym zajmuje dopiero 8. miejsce - wyprzedzają nas nie tylko Niemcy, Francuzi i Włosi, ale nawet Holendrzy (ponadto: Belgowie, Brytyjczycy, Hiszpanie). Wszyscy mieszkańczy Unii Europejskiej i krajów EFTA (Islandia, Norwegia Szwajcaria) sprawili sobie w sumie 958 145 samochodów.
 
Wśród marek króluje Volkswagen, który produkuje aż trzy z dziesięciu najpopularniejszych aut w Europie (Golf, Polo, Passat). Aż 115 021 aut z logo VW wyjechało z salonów tej marki w lutym. Cały koncern Volkswagen Group (m.in. Audi, Skoda i Seat) sprzedał dokładnie 233 527 aut. Drugie miejsce w klasyfikacji marek zajęło Renault (68 448), a za nim kolejno ustawiły się: Peugeot (61 094), Ford (60 924) i Opel/Vauxhall (59 096).

Podobne wiadomości:

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.