mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat 500 tylko z Tychów!

Fiat 500 tylko z Tychów!

Mamy dobre wieści dla pracowników fabryki Fiata w Tychach. Włoski producent zamierza wytwarzać przyszłą generację modelu 500 wyłącznie w tyskich zakładach. Ma to pozwolić fabryce nie tylko utrzymać obecny poziom zatrudnienia i produkcji, ale w niedalekiej przyszłości również zwiększyć te liczby.

Fiat 500 tylko z Tychów!
Przyszła generacja "pięćsetki" na rynku ma pojawić się w 2015 roku i, jak zapowiadają władze Fiata, ma to być wówczas model globalny, jeden z najważniejszych w ofercie włoskiej marki. Obecny model wytwarzany jest w dwóch fabrykach - w Tychach oraz w meksykańskiej fabryce Chryslera w Toluce. Przeniesienie produkcji z Meksyku do Polski ma pozwolić dość znacznie ograniczyć koszty produkcji.

Obecne wersje Fiata 500, na rynek europejski oraz amerykański, choć stylistycznie niemal identyczne, różnią się dość znacznie pod względem konstrukcyjnym. Rozpoczęcie produkcji tego modelu w Tychach kosztowało Włochów 300 milionów euro, zaś inwestycja w Toluce pochłonęła dodatkowe 550 milionów dolarów. Budowa globalnego modelu w jednym miejscu sprawi, że wiele kosztów, jakie musiały ponieść obie fabryki, będzie można oszczędzić.

Z takiej decyzji, choć nie jest to jeszcze oficjalna informacja, najbardziej powinni się cieszyć w Tychach. Jak wiemy, po decyzji o przenosinach produkcji nowej generacji Fiata Pandy do Włoch (Pomigliano d'Arco) oraz zakończeniu produkcji dotychczasowej wersji tego modelu, która na rynku przez pewien czas była jeszcze oferowana jako Panda Classic, najbardziej ucierpiała właśnie polska strona.

Panda, która była najpopularniejszym modelem na rynku europejskim w segmencie małych aut od 2004 roku, napędzała produkcję w Tychach. W rekordowym 2009 roku z polskiej fabryki wyjechało w sumie 605.797 aut, podczas gdy w minionym roku zaledwie ok. 300 tys., a na ten prognozy są jeszcze gorsze (250 tys. aut). Zainteresowanie wytwarzanymi w Tychach autami (Fiat 500, Lancia Ypsilon oraz Ford Ka) nie jest choć w małym stopniu porównywalne do tego, jak sprzedawała się Panda.

Spadki produkcji wiążą się oczywiście ze zwolnieniami. Fiat ograniczył produkcję z trzech do dwóch zmian i, na obecną chwilę, z 4,9 tys. pracowników zwolnionych zostało już 1.450 osób.

A pamiętajmy, że fabryka w Tychach to jeden z najlepszych zakładów produkcyjnych Fiata, który uzyskał najwyższe standardy w systemie Fiat World Class Manufacturing. Sergio Marchionne, głównodowodzący we włoskim koncernie, już kilka razy powtarzał, że szkoda takiego potencjału, jaki ma fabryka w Tychach i że niezbędne są odpowiednie wybory, by ulokować produkcję nowych modeli w najlepszych i najbardziej wydajnych fabrykach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 45 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Fiat obniżył ceny nowej Pandy

auto motor i sport 0000-00-00

Konkurencja na rynku miejskich aut zaostrza się dlatego Fiat zdecydował się na promocyjną ofertę bazowej Pandy.

Fiat 500L: dwa nowe silniki

auto motor i sport 0000-00-00

Włosi, zachęceni popularnością swojego nowego modelu, dodają do oferty kolejne dwie jednostki.

Komentuj:

~komuszek 2013-02-11

oby oby, ale i tak sprzedaż pięcestki nie będzie nigdy na takim poziomie jak była pandy, ale cieszmy się choćby z tego, że panowie Włosi taki zaszczyt nam zrobili

~rajmund 2013-02-11

oby się to potwierdziło, ale i tak do 2015 roku to jeszcze trochę mogą ludzi pozwalniać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.