mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat Auto w końcu na plusie

Fiat Auto w końcu na plusie

Po 17 kwartałach strat, ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł w końcu zysk w wysokości 21 mln euro grupie Fiat Auto (bez Ferrari i Maserati). Cały rok zamknął się jednak stratą w wysokości 281 mln euro.

To i tak jednak wynik zdecydowanie lepszy niż rok wcześniej, kiedy to straty sektora samochodowego włoskiego koncernu wyniosły 822 mln euro. Jednocześnie cały koncern Fiat w ubiegłym roku wypracował zysk netto (po raz pierwszy od ponad 4 lat) w wysokości 1,4 mld euro. Rok wcześniej straty koncernu wyniosły ponad 1,6 mld euro. Tak dobry wynik to przede wszystkim wypłata 1,55 mld euro przez General Motors za odstąpienie od współpracy oraz zysk ze sprzedaży udziałów w grupie IEB. W ubiegłym roku przychody włoskiej firmy wzrosły o 2% do 46,5 mld euro.

Przychody samej tylko grupy Fiat Auto (Fiat, Alfa Romeo, Lancia oraz auta dostawcze) wyniosły 19,5 mld euro i były o 0,8% niższe niż rok wcześniej. Zdecydowało o tym słabe pierwsze półrocze, kiedy to duża konkurencja negatywnie odbiła się na wynikach sprzedaży uzyskanych przez włoskie marki. Dopiero wprowadzenie modeli Fiat Croma (maj), Fiat Grande Punto oraz Alfa Romeo 159 (wrzesień) odmieniło ten trend. O ile sprzedaż w pierwszej połowie roku spadła o 8,4%, w trzecim kwartale o 5,9%, to już w ostatnich trzech miesiącach wzrosła o 7,6% (we Włoszech o 14,7%).

W 2006 roku Fiat chce uzyskać udział w rynku europejskim na poziomie 7,2 proc., zaś we Włoszech nawet dojść do 30 proc. Oprócz wcześniej wymienionych modeli, znaczny udział w dalszym wzroście sprzedaży mają mieć Alfa Romeo Brera, Fiat Panda Cross czy Lancia Ypsilon Momo Design.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Solaris przygotowuje pierwsze takie zamówienie na świecie. Dwa elektryczne autobusy posłużą jako mobilne punkty poboru krwi i już niebawem trafią do polskiego odbiorcy.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic