mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat, Volkswagen i Opel - ulubione auta Polaków

Fiat, Volkswagen i Opel - ulubione auta Polaków

Auto polskiego kierowcy to najczęściej Fiat (16%), Volkswagen (14%) lub Opel (14%), o pojemności silnika od 1501 do 2000 cm³ – wynika z badania MotoFinance Track realizowanego przez TNS OBOP.

Fiat, Volkswagen i Opel - ulubione auta Polaków
Fiat zajmuje pierwsze miejsce także wśród samochodów kupionych jako fabrycznie nowe (25%). Z kolei Volkswagen i Opel to dwie najpopularniejsze marki wśród samochodów kupionych z drugiej ręki (po 16%). Uplasowanie się tych dwóch marek na pierwszych miejscach w przypadku samochodów kupionych jako używane wiąże się ze sprowadzeniem dużej ilości tych pojazdów z krajów UE, głównie Niemiec.


Fiat cieszy się największą popularnością w regionie południowym (województwa śląskie oraz małopolskie), w którym użytkowanie tej marki deklaruje prawie jedna trzecia respondentów (32%). Dla porównania, na zakup Volkswagena oraz Opla w tym regionie zdecydował się zaledwie jeden na dziewięciu badanych (po 11%). Odwrotną sytuację możemy zaobserwować w regionie północno – zachodnim (województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie), gdzie Volkswagena wybrał co piąty respondent (20%), zaś Fiata co dwunasty (8%).

Polscy kierowcy jeżdżą najczęściej (48%) samochodami wyposażonymi w silniki o pojemności 1501 do 2000 cm3. Jedna trzecia respondentów wybiera auta o pojemności silnika od 1001 do 1500 cm3 (33%), zaś na silniki do 1000 cm3 decyduje się 12% badanych. Auta z silnikami powyżej 2000 cm3 wybiera zaledwie 5% Polaków.

Analizując wyniki badania można zauważyć różnice dotyczące pojemności silnika, które mogą być związane z przewagą w danym regionie samochodów określonej marki. W regionie południowym (województwo małopolskie oraz śląskie), zdominowanym przez użytkowników Fiata, jeździ zdecydowanie więcej samochodów o małej pojemności silnika - do 1000 cm3 (18%). Mniejsza jest też w tym regionie średnia pojemność silnika, która wynosi 1429 cm3. Z kolei w regionie północno – zachodnim, gdzie przewagę ma Volkswagen,58% respondentów wybrało pojazdy z silnikami od 1501 do 2000 cm3. W tej części Polski przeciętna pojemność silnika jest nieco wyższa od średniej krajowej i wynosi 1618 cm3.
 
Ciekawy pod tym względem jest również region wschodni (województwo podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie), w którym co dziewiąty Polak (11%) zdecydował się na auto z silnikiem ponad 2000 cm3; średnia pojemność silnika w tym regionie to 1624 cm3.

„Ze względu na relatywnie małą sprzedaż samochodów nowych w stosunku do aut używanych, w najbliższym czasie nie należy się spodziewać dużych zmian w strukturze najpopularniejszych marek samochodów osobowych w Polsce” – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Podobne wiadomości:

Polacy kupują dużo Mercedesów

Polacy kupują dużo Mercedesów

Aktualności 2008-12-23

Polacy importują coraz młodsze samochody

Polacy importują coraz młodsze samochody

Rynek 2008-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Powoli zbliża się okres wyjazdów na narty. Warto pamiętać, że w wielu krajach konieczne są winiety, uprawniające do jazdy po autostradach: w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji. Podpowiadamy, gdzie kupować najtaniej winiety.