mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat i AvtoVAZ razem?

Fiat i AvtoVAZ razem?

Chyba w najlepsze rozpoczął się okres zawierania strategicznych sojuszy w motoryzacji. Kolejnym tego przykładem jest zapowiedź bliskiego partnerstwa Fiata z rosyjskim koncernem AvtoVAZ.

Fiat i AvtoVAZ razem?

Według rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, największy rosyjski koncern AvtoVAZ jest w trakcie rozmów z Fiatem. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, Fiat mógłby przekazać największemu we wschodniej części Europy koncernowi motoryzacyjnemu licencję na używanie tych samych platform podłogowych, które obecnie znajdują się w modelach Panda oraz Grande Punto. Dodatkowo od Fiat Powertrain Technologies AvtoVAZ może otrzymać licencję na produkcję małych silników benzynowych (1,2 i 1,4) oraz odpowiednich skrzyń biegów. Wszystkie te elementy rosyjska strona chce wykorzystać do produkcji własnych samochodów z segmentu małych aut przeznaczonych na lokalny rynek.

Co ciekawe, w przeszłości obie strony współpracowały ze sobą już dość długo. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecie Fiat pomagał w tworzeniu zakładów produkcyjnych w miejscowości Togliatti, ok. 1000 km na południowy-wschód od Moskwy. W 1970 r. fabryka ta była w stanie produkować rocznie 720 tys. aut na licencji Fiata. Pod koniec lat 80. ówczesne władze jeszcze Związku Radzieckiego chciały rozbudowy zakładów, tak by możliwa była produkcja rocznie nawet 900 tys. aut. Plany te zostały przerwane po rozpadzie ZSSR.

Do bieżącego roku, Fiat nie był obecny oficjalnie na rosyjskim rynku. W ubiegłym miesiącu zawarta została jednak spółka joint venture pomiędzy włoskim koncernem a Severstal Auto. Do 2009 roku powstanie nowa fabryka w miejscowości Jelabuga, w której powstawać będzie corocznie 60 tys. egzemplarzy modelu Linea. Do tego czasu auto to będzie wytwarzane w funkcjonującej już fabryce rosyjskiej firmy.

Zobacz więcej o samochodach marki Fiat

Czytaj także:
Mercedes z Fiatem? (2007-10-11)

BMW zaprasza do współpracy Mercedesa (2007-10-02)

Fiat i Chery razem (2007-08-07)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat

Podobne wiadomości:

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Maluch Toma Hanksa jest już gotowy

Aktualności 2017-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.