mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat i Chery razem

Fiat i Chery razem

Wczoraj przedstawiciele koncernu Fiat oraz chińskiego Chery Automobiles podpisali wstępne porozumienie, na mocy którego zostanie utworzona spółka joint venture produkująca rocznie 175 tys. aut.

Obie firmy będą wspólnie wytwarzać auta marek Fiat, Alfa Romeo oraz Chery przeznaczone na szybko rozwijający się chiński rynek. Początek wspólnej produkcji przewidziany jest na 2009 rok, a na pierwszy ogień pójdą takie modele jak Alfa Romeo 159 sedan oraz pięciodrzwiowa Alfa Romeo 147.

Alfa 159 będzie początkowo jedynie montowana w chińskich zakładach z gotowych elementów sprowadzonych z Europy. Dopiero jak zostanie stworzona odpowiednia sieć dostawców, być może całkowita produkcja od podstaw będzie się odbywać w Chinach.

Z kolei modele Fiata są już produkowane w Chinach od pewnego czasu wspólnie z koncernem Nanjing Automobile Group. Jednak słabe wyniki tej współpracy, sprzedaż w pierwszym półroczu spadła o 34,2% do poziomu zaledwie 10.817 egzemplarzy, powoduje, iż Fiat szuka sposobów, aby zakończyć tę współpracę.

Firma Chery, jeden z największych chińskich producentów motoryzacyjnych (302,5 tys. sprzedanych aut w ubiegłym roku), współpracuje już z Fiatem od końca ubiegłego roku w zakresie produkcji silników do aut produkowanych w Chinach, jak i w innych krajach. Na początku lipca Chery rozpoczął także wspólną produkcję z Chryslerem samochodów przeznaczonych do USA oraz do krajów Ameryki Łacińskiej. Ponadto chińska firma ma podpisaną także umowę z izraelskim Quantum Group na produkcję aut przeznaczonych na eksport.

Ostateczna umowa pomiędzy Fiatem a Chery powinna zostać podpisana w październiku br.

Czytaj także:
Sportowy kompakt Chery (2007-04-19)

Fiat Linea z chińskim sercem (2006-12-14)

Fiat blisko współpracy z Chińczykami (2006-11-02)

Komentuj:

~Adam 2007-08-08

i bedzie chinsko-wloski szajs,mam tylko nadzieje ze nigdy to cos nie pojawi sie w Europie, no chyba ze jakis zapaleniec odbedzie nim wedrowke na trasie pekin-rzym

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.