mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat i Chrysler razem

Fiat i Chrysler razem

Potwierdziły się pogłoski o możliwej współpracy między Fiatem i Chryslerem. Podpisany został już list intencyjny, zgodnie z którym włoski koncern nabędzie 35 procent udziałów w Chrysler LLC.

Fiat i Chrysler razem
Spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Fiata, Chryslera oraz firmy Cerberus, większościowego udziałowca w amerykańskim koncernie, zakończyło pierwszą fazę toczących się już od około pół roku negocjacji. W wydanym wspólnym oświadczeniu możemy przeczytać, iż obie firmy zamierzają nawiązać współpracę o znaczeniu strategicznym.

Powstały w ten sposób alians, ma być częścią planu restrukturyzacyjnego dla Chryslera. Amerykański koncern ma skorzystać na współpracy głównie poprzez dostęp do konstrukcji Fiata wykorzystywanych przy produkcji małych samochodów. Platformy podłogowe, jednostki napędowe oraz inne wykorzystywane komponenty pozwoliłyby Chryslerowi na produkcję własnych, ekologicznych modeli z segmentu mini i małych aut. Ponadto Chrysler będzie mógł skorzystać z sieci sprzedaży Fiata na kilku kluczowych, rozwijających się rynkach, m.in. w Brazylii, gdzie Fiat jest obecnie marką nr 1. Ważną kwestią jest też doświadczenie, jakie Fiat nabył, kiedy sam wychodził z finansowego dołka. Teraz przed tym samym problemem stoi właśnie Chrysler.

Z kolei Fiat zyska, poza 35-procentowym udziałem w amerykańskiej firmie, który w dalszej przyszłości może zostać powiększony nawet do ponad 50%, dostęp do amerykańskiego rynku poprzez sieć handlową Chryslera oraz możliwość montażu niektórych swoich modeli za oceanem. Plan powrotu marki Alfa Romeo na amerykański kontynent został przesunięty na 2011 rok właśnie ze względu na kłopoty ze znalezieniem odpowiednich partnerów. Teraz problem ten znika, dzięki czemu będzie możliwa również sprzedaż Fiata 500 w USA, o której nieśmiało wspominał swego czasu Sergio Marchionne, prezes Fiata.

Podobne wiadomości:

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Fiat 500 najlepszym kompaktem w Japonii

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Hrb 2009-01-22

Fabryki Chryslera mają trochę wolnych mocy przerobowych, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nich montować różne modele Fiatów, Alf, czy Lancii na rynek amerykański - w zależności od potrzeb. Niektóre Fiaty można też będzie sprzedawać w USA z logo Chryslera albo Dodge (bo Jeepa to raczej nie :) Opcji jest wiele. Np. Fiat Bravo "przepakowany" na rynek USA jako nowy Dodge Neon (tu wstaw dowolną nazwę modelu Dodge albo Chrysler) mógłby wyglądać interesująco i znaleźć sporo nabywców, jeśli byłby tam oferowany w przyzwoitej cenie. Jeśli chodzi o jakość materiałów wykończenia, to jest wyraźnie lepszy od obecnie produkowanego Dodge'a Calibra. Alfa może sprzedawać się pod własną marką, bo amerykanie jeszcze tę nazwę dobrze pamiętają, a ze 2 modele Lancii - mniej znanej w USA - mogłyby np. powiększyć ofertę modeli Chryslera.

~donald 2009-01-21

zgadza sie 500-tki czy wogole jakiekolwiek fiaty czy alfy jeśli wejdą na rynek amerykański to będą tam wytwarzane/montowane. Tak przynajmniej zarzekał sie Marchionne

~Sowiet 2009-01-20

Sergio Marchionne stwierdził, że chciałby sprzedawać w SZAP Fiaty 500, ale tylko w przypadku produkcji ich na miejscu. Tak jest przytoczone na stronie tygodnika motoryzacyjnego AŚ.

~denis rozrabiaka 2009-01-20

Tylko ciekawe czy 500-tki dla USA budowane byłyby też w Polsce

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.