mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat i grupa PSA wciąż razem

Fiat i grupa PSA wciąż razem

Nowe generacje modeli Fiat Ducato, Peugeot Boxer oraz Citroen Jumper nadal będą wytwarzane na tej samej linii produkcyjnej. Oba koncerny będą również wspólnie produkować skrzynie biegów.

Fiat i grupa PSA wciąż razem

Informacje o rozszerzeniu współpracy obu koncernów podali Sergio Marchionne, prezes Fiata, oraz Jean-Martin Folz, prezes grupy PSA Peugeot Citroen, przy okazji rozpoczęcia produkcji nowych modeli w największej europejskiej fabryce samochodów dostawczych we włoskim Val di Sangro.
 
Współpraca obu koncernów sięga 1978 roku, kiedy to rozpoczęto wspólne prace projektowe nad pojazdami dostawczymi. Pierwsze pojazdy z zakładów Sevel (Societa Europea Veicoli Leggeri - European Light Vehicle Company) wyjechały w 1981 r., a dzienna produkcja wynosiła 350 aut. W grudniu ubiegłego roku z taśm produkcyjnych fabryki Sevel zjechał trzymilionowy samochód. Sukces rynkowy, jaki odniosły na Starym Kontynencie wspólne modele, spowodował, iż w 2002 r. umowa o współpracy została przedłużona do 2017 r. Umowa przewiduje wspólne prace projektowe oraz produkcję dwóch rodzin pojazdów dostawczych.
 
Pierwsza rodzina aut - Fiat Ducato, Peugeot Boxer oraz Citroen Jumper - pojawi się na rynku już na początku drugiego półrocza. Drugą grupę wspólnych nowych modeli, wśród których dodatkowo znajdzie się także Lancia, stanowić będą vany. Do produkcji wejdą one pod koniec roku, tym razem we francuskiej fabryce w Valenciennes.
 
W międzyczasie, w 2005 r., oba koncerny rozpoczęły współpracę przy tworzeniu lekkich aut dostawczych w tureckich zakładach należących do firmy Tofas. Pierwsze auta z fabryki w Bursie wyjadą na drogi w 2008 r.
 
To jednak nie koniec współpracy obu firm. Przy okazji tej uroczystości, poinformowano o zawarciu porozumienia, w wyniku którego od 2007 w fabryce Fiata w Argentynie powstawać będą skrzynie biegów dla marek Peugeot oraz Citroen przeznaczonych na rynek południowoamerykański. Rocznie, przez 10 lat, wytwarzanych będzie 140 tys. tych jednostek.
 
Czytaj także:
Współpraca Fiata, PSA i Tofas (2005-04-01)


Podobne wiadomości:

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Aktualności 2017-08-05

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Komentuj:

~seeker 2006-05-12

Citroen z takim rozgłosem powracał do dawnego sposobu nazewnictwa modeli. Zastanawiam się więc dlaczego Citroen Jumper nie nazywa się Citroenem C25 lub Citroenem C35.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.