mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat pracuje nad ogniwami

Fiat pracuje nad ogniwami

O tym, że przyszłość motoryzacji należeć będzie do ogniw paliwowych i paliwa wodorowego świadczy, iż coraz więcej koncernów rozpoczyna prace nad tą technologią.

Również i Fiat, który wydaje się, że po ostatnim kryzysie wychodzi na prostą, o czym świadczą chociażby premiery nowych modeli, prowadzi intensywne prace nad systemem ogniw paliwowych. Aby je zintensyfikować podpisana została długoterminowa umowa pomiędzy spółkami Nuvera Fuell Cells a Fiat Powertrain Technologies i Centro Ricerche Fiat.

Umowa przewiduje wspólne prace badawczo-projektowe nad napędem wykorzystującym ogniwa paliwowe, który w późniejszym czasie mógłby być zastosowany we wszystkich pięciu markach wchodzących w skład grupy Fiata, samochodach ciężarowych Iveco, a także w samochodach innych marek współpracujących z włoskim koncernem.

Prace mają połączyć ogniwa paliwowe Andromeda II zaprojektowane przez firmę Nuvera z całą instalacją oraz sterownikami stworzonymi przez koncern Fiat. Wg przedstawicieli Fiata Andromeda II jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących systemów, jaki został stworzony.

System ten pracuje przy znacznie niższym ciśnieniu bez konieczności dodatkowego zwilżania, co znacznie upraszcza jego budowę. Mniejsza ilość części wpływa także na znaczną redukcję ubytku mocy, upraszcza system sterowania i kontroli, a to się przekłada na jego większą wydajność oraz niezawodność.

Czytaj także:

Krok ku ogniwom paliwowym (2005-10-27)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.