mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat pracuje nad ogniwami

Fiat pracuje nad ogniwami

O tym, że przyszłość motoryzacji należeć będzie do ogniw paliwowych i paliwa wodorowego świadczy, iż coraz więcej koncernów rozpoczyna prace nad tą technologią.

Również i Fiat, który wydaje się, że po ostatnim kryzysie wychodzi na prostą, o czym świadczą chociażby premiery nowych modeli, prowadzi intensywne prace nad systemem ogniw paliwowych. Aby je zintensyfikować podpisana została długoterminowa umowa pomiędzy spółkami Nuvera Fuell Cells a Fiat Powertrain Technologies i Centro Ricerche Fiat.

Umowa przewiduje wspólne prace badawczo-projektowe nad napędem wykorzystującym ogniwa paliwowe, który w późniejszym czasie mógłby być zastosowany we wszystkich pięciu markach wchodzących w skład grupy Fiata, samochodach ciężarowych Iveco, a także w samochodach innych marek współpracujących z włoskim koncernem.

Prace mają połączyć ogniwa paliwowe Andromeda II zaprojektowane przez firmę Nuvera z całą instalacją oraz sterownikami stworzonymi przez koncern Fiat. Wg przedstawicieli Fiata Andromeda II jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących systemów, jaki został stworzony.

System ten pracuje przy znacznie niższym ciśnieniu bez konieczności dodatkowego zwilżania, co znacznie upraszcza jego budowę. Mniejsza ilość części wpływa także na znaczną redukcję ubytku mocy, upraszcza system sterowania i kontroli, a to się przekłada na jego większą wydajność oraz niezawodność.

Czytaj także:

Krok ku ogniwom paliwowym (2005-10-27)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross