mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat, włoski inwestor nr 1

Fiat, włoski inwestor nr 1

Analiza biura R&S wykazała, że we Włoszech w badania i rozwój najwięcej inwestuje grupa Fiat. Potwierdza to biuro badawcze banku Mediobanca i dziennik ekonomiczno-finansowy Il Sole-24.

W roku 2004 grupa Fiat zainwestowała 1,8 mld euro w badania, co stanowi 3,9% obrotów przedsiębiorstwa. Większość zainwestowanej sumy pochodziła z Fiat Auto (990 milionów euro), firma ta zainwestowała 4,8% swoich obrotów. Jest to taki sam procent jaki osiągnął Nissan, i jest wyższy od wskaźnika procentowego osiągniętego w tym sektorze przez przedsiębiorstwa takie jak Volkwagen (4,3%), GM (4,1%) i DaimlerChrysler (4%).

Prace koncernu Fiat w sektorze badań są prowadzone w 121 ośrodkach (w sumie ponad 12 tys. pracowników), z siedzibą główną Centrum Badawczego Fiata (Centro Ricerche Fiat CRF) w Orbassano w Turynie i w Elasis di Pomigliano w regionie Kampania. W roku 2004 Centrum Badawcze Fiata mogło się poszczycić posiadaniem 1211 patentów  (o 848 więcej niż w 2000 r.) oraz 948 złożonymi wnioskami.

Do najważniejszych osiągnięć ośrodka w Orbassano należą ekologiczne silniki, innowacyjna budowa pojazdów, elektroniczny system kontroli podwozia, bezpieczeństwo transportu, ochrona środowiska. Właśnie stąd pochodzi silnik multijet 1.3 i także tu, przybrał ostateczną formę system elektronicznej kontroli zaworów, który pozwoli ograniczyć zużycie paliwa nawet o 12%.

W Centrum badawczym Fiata, powstał również prototyp nazwany "stop&start", będący w stanie wyłączać i uruchamiać silnik automatycznie, w czasie postojów na światłach, w korku, przy zmniejszaniu prędkości. W fazie projektu znajdują się nowe silniki zasilane gazem, mocniejsze od obecnych, o niskim zużyciu paliwa i, co jest oczywiste, mniej szkodliwe dla środowiska.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.