mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiat, włoski inwestor nr 1

Fiat, włoski inwestor nr 1

Analiza biura R&S wykazała, że we Włoszech w badania i rozwój najwięcej inwestuje grupa Fiat. Potwierdza to biuro badawcze banku Mediobanca i dziennik ekonomiczno-finansowy Il Sole-24.

W roku 2004 grupa Fiat zainwestowała 1,8 mld euro w badania, co stanowi 3,9% obrotów przedsiębiorstwa. Większość zainwestowanej sumy pochodziła z Fiat Auto (990 milionów euro), firma ta zainwestowała 4,8% swoich obrotów. Jest to taki sam procent jaki osiągnął Nissan, i jest wyższy od wskaźnika procentowego osiągniętego w tym sektorze przez przedsiębiorstwa takie jak Volkwagen (4,3%), GM (4,1%) i DaimlerChrysler (4%).

Prace koncernu Fiat w sektorze badań są prowadzone w 121 ośrodkach (w sumie ponad 12 tys. pracowników), z siedzibą główną Centrum Badawczego Fiata (Centro Ricerche Fiat CRF) w Orbassano w Turynie i w Elasis di Pomigliano w regionie Kampania. W roku 2004 Centrum Badawcze Fiata mogło się poszczycić posiadaniem 1211 patentów  (o 848 więcej niż w 2000 r.) oraz 948 złożonymi wnioskami.

Do najważniejszych osiągnięć ośrodka w Orbassano należą ekologiczne silniki, innowacyjna budowa pojazdów, elektroniczny system kontroli podwozia, bezpieczeństwo transportu, ochrona środowiska. Właśnie stąd pochodzi silnik multijet 1.3 i także tu, przybrał ostateczną formę system elektronicznej kontroli zaworów, który pozwoli ograniczyć zużycie paliwa nawet o 12%.

W Centrum badawczym Fiata, powstał również prototyp nazwany "stop&start", będący w stanie wyłączać i uruchamiać silnik automatycznie, w czasie postojów na światłach, w korku, przy zmniejszaniu prędkości. W fazie projektu znajdują się nowe silniki zasilane gazem, mocniejsze od obecnych, o niskim zużyciu paliwa i, co jest oczywiste, mniej szkodliwe dla środowiska.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.