mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fiatem Topolino przez Europę

Fiatem Topolino przez Europę

Niemal tą samą trasą, jak w 1939 roku, sześć egzemplarzy Fiata Topolino przemierza Europę, w tym i Polskę, w ramach wyjątkowego rajdu Tallin - Monte Carlo.

Fiatem Topolino przez Europę
Tegoroczna wyprawa nawiązuje do wydarzenia sprzed 70 lat, kiedy to dwójka uczestników (Cornelis Kruyit i Anthony van Kampen) rajdu Rallye Automobile Monte Carlo za kierownicą Fiata 500A Topolino wyruszyła z Tallina w kierunku Monte Carlo. Od 17 do 23 stycznia pokonali oni ok. 6.000 km, przejeżdżając m.in. przez Warszawę i Poznań.

Dla uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia Topolino Club Nederland postanowił zorganizować podobną wyprawę, w której oczywiście biorą udział Fiaty Topolino (myszka), jak popularnie zwykło się nazywać model 500 ze względu na swój szary kolor.

Trasa tegorocznego rajdu liczyć będzie 7,5 tys. km, zaczęła się w holenderskiej miejscowości Den Helder i przebiega m.in. przez takie miejscowości jak Rostock, Helsinki, Tallin, Warszawa, Poznań, Berlin, Bruksela, Paryż, Grenoble i zakończy się w Monte Carlo. Zakończenie wyprawy planowane jest na 28 maja, dziennie pokonane zostanie ok. 200 km, przy średniej prędkości 55 km/h i średnim zużyciu paliwa na poziomie 4,5 l/100 km.

Śladami swoich poprzedników wyruszyło sześć historycznych modeli Topolino. Najstarszym jest, pochodzący z 1938 roku, Fiat Simca 5 (francuska Simca zakupiła licencję na model 500 przed wojną i sprzedawała go jako Fiat Simca 5), kolejnymi zaś dwa egzemplarze 500 C Belvedere z 1952 r., sedan 500 C z 1950 i 1954 r. oraz najmłodszy w całej stawce 500 Giardiniera z 1954 roku. W rezerwie pozostaje jeszcze 500 C Giardiniera z 1951 r.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat Fiat Topolino pojazd zabytkowy

Podobne wiadomości:

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Fiat Panda: City Cross i 4x4 w ofercie

Aktualności 2017-07-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.