mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Filmy z kamer samochodowych coraz popularniejsze

Filmy z kamer samochodowych coraz popularniejsze

Filmy z kamer samochodowych zyskują coraz większą rzeszę fanów. Okazuje się, że kierowcy chętniej wykorzystują nagrane przez siebie materiały wideo, jako dowody w sądzie. A co z publikacją filmików, czy to legalne? O tym w artykule.

Filmy z kamer samochodowych coraz popularniejsze

Do policjantów trafia coraz więcej nagrań i filmików od kierowców, rowerzystów czy pieszych, którzy zarejestrowali wykroczenia drogowe - informuje "Rzeczpospolita". Okazuje się, że sprawcy, zarejestrowani przez samochodowe kamery, coraz częściej zostają karani.

O tym, że zainteresowanie amatorskimi nagraniami wideo rośnie świadczą najnowsze dane. Jeszcze niedawno na 6 tys. zgłoszeń z nagraniami tylko 10 proc. kończyło się w sądzie wnioskiem o ukaranie. Teraz bywa tak nawet w 50% i więcej – wylicza "Rzeczpospolita". Przykładowo, w Gdańsku na 153 pozwy w ostatnim kwartale zeszłego roku do sądu trafiło mniej niż połowa. Na Mazowszu z ponad 900 zgłoszeń w tym roku z wnioskiem o ukaranie trafiło do sądu ponad czterysta. 

>>> Zobacz, na co zwracać uwagę przy kupnie wideorejstratora? <<<

Najczęstszymi grzechami kierowców są wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, zajeżdżanie drogi, wpychanie się przed auta oczekujące na przejazd przed skrzyżowaniem, rozmowy przez telefon i złe parkowanie. Niestety częściej zdarzają się też przypadki agresywnego zachowania na drodze. 

Czy publikowanie amatorskich filmów z kamer samochodowych jest legalne?

Zgodnie z przepisami prawa, zawartymi w kodeksie cywilnym i w ustawie z dnia 04.02.1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wizerunek osoby jest jednym z dóbr osobistych podlegających ochronie. To oznacza, że możemy wykorzystać nagranie tylko za zgodą osób w nim uczestniczących. Problem pojawia się w momencie, gdy na materiale nie widać dokładnie osoby filmowanej, a jedynie pojazd, którym ona kieruje. Jeśli jednak jednoznacznie wiadomo o kogo w filmie chodzi (chociażby po numerze rejestracyjnym pojazdu ) to to może być podstawą do oskarżenia.

Publikowanie wizerunku osobistego bez zgody to jedna rzecz, ale bezprawne rozpowszechnianie treści to coś innego. W polskim prawie widnieje ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zgodnie z którą autor zamieszczonego filmiku i naruszeniu praw ponosi odpowiedzialność za ich rozpowszechnianie.

Tematy w artykule: film kamera samochodowa

Podobne wiadomości:

Car of the Year 2014 w roli głównej

Car of the Year 2014 w roli głównej

Aktualności 2014-08-08

Nowy SUV Bentleya na video

Nowy SUV Bentleya na video

Samochody luksusowe 2014-05-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.