mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Filmy z kamer samochodowych coraz popularniejsze

Filmy z kamer samochodowych coraz popularniejsze

Filmy z kamer samochodowych zyskują coraz większą rzeszę fanów. Okazuje się, że kierowcy chętniej wykorzystują nagrane przez siebie materiały wideo, jako dowody w sądzie. A co z publikacją filmików, czy to legalne? O tym w artykule.

Filmy z kamer samochodowych coraz popularniejsze

Do policjantów trafia coraz więcej nagrań i filmików od kierowców, rowerzystów czy pieszych, którzy zarejestrowali wykroczenia drogowe - informuje "Rzeczpospolita". Okazuje się, że sprawcy, zarejestrowani przez samochodowe kamery, coraz częściej zostają karani.

O tym, że zainteresowanie amatorskimi nagraniami wideo rośnie świadczą najnowsze dane. Jeszcze niedawno na 6 tys. zgłoszeń z nagraniami tylko 10 proc. kończyło się w sądzie wnioskiem o ukaranie. Teraz bywa tak nawet w 50% i więcej – wylicza "Rzeczpospolita". Przykładowo, w Gdańsku na 153 pozwy w ostatnim kwartale zeszłego roku do sądu trafiło mniej niż połowa. Na Mazowszu z ponad 900 zgłoszeń w tym roku z wnioskiem o ukaranie trafiło do sądu ponad czterysta. 

>>> Zobacz, na co zwracać uwagę przy kupnie wideorejstratora? <<<

Najczęstszymi grzechami kierowców są wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, zajeżdżanie drogi, wpychanie się przed auta oczekujące na przejazd przed skrzyżowaniem, rozmowy przez telefon i złe parkowanie. Niestety częściej zdarzają się też przypadki agresywnego zachowania na drodze. 

Czy publikowanie amatorskich filmów z kamer samochodowych jest legalne?

Zgodnie z przepisami prawa, zawartymi w kodeksie cywilnym i w ustawie z dnia 04.02.1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wizerunek osoby jest jednym z dóbr osobistych podlegających ochronie. To oznacza, że możemy wykorzystać nagranie tylko za zgodą osób w nim uczestniczących. Problem pojawia się w momencie, gdy na materiale nie widać dokładnie osoby filmowanej, a jedynie pojazd, którym ona kieruje. Jeśli jednak jednoznacznie wiadomo o kogo w filmie chodzi (chociażby po numerze rejestracyjnym pojazdu ) to to może być podstawą do oskarżenia.

Publikowanie wizerunku osobistego bez zgody to jedna rzecz, ale bezprawne rozpowszechnianie treści to coś innego. W polskim prawie widnieje ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zgodnie z którą autor zamieszczonego filmiku i naruszeniu praw ponosi odpowiedzialność za ich rozpowszechnianie.

Tematy w artykule: film kamera samochodowa

Podobne wiadomości:

Audi przyszłości

Audi przyszłości

Aktualności 2013-08-09

Jaguar XJ6 z filmu "To ja złodziej" na...

auto motor i sport 2015-11-16

"Jaguar kupiony w Polskim Salonie w 1998 roku - jeden właściciel, oryginalny przebieg" - czytamy na początku ogłoszenia wyjątkowego Jaguara XJ6. Zobacz, ile warty jest brytyjski klasyk i gwiazda polskiego filmu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?