mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Finaliści konkursu na amerykański samochód roku

Finaliści konkursu na amerykański samochód roku

Rozpoczynające kolejny rok w motoryzacji targi samochodowe NAIAS w Detroit będą także miejscem ogłoszenia wyników plebiscytu na samochody roku na północnoamerykańskim rynku. Właśnie poznaliśmy finałowe trójki w obu kategoriach.

Finaliści konkursu na amerykański samochód roku
O tytuł najlepszego auta na rynku amerykańskim (North American Car of the Year) na kolejne dwanaście miesięcy powalczą Cadillac ATS, Ford Fusion oraz Honda Accord.

Z kolei w walce o miano North American Truck/Utility of the Year na placu boju pozostały Ford C-Max, Mazda CX-5 oraz Ram 1500. W tej drugiej kategorii od tego roku zmieniona została nazwa. Do tej pory różnej maści SUV-y oraz pickupy walczyły o tytuł North American Truck of the Year. Ponieważ jednak konkurencja rozszerza się o coraz większą liczbę crossoverów, postanowiono od tego roku zmienić nazwę kategorii.

O zwycięstwie w obu kategoriach decyduje grono 49 dziennikarzy z różnych mediów (telewizja, radio, magazyny, internet) z Kanady oraz ze Stanów Zjednoczonych.

W gronie kandydatów do tytułu znalazły się całkowicie nowe bądź gruntownie zmodernizowane modele, które pojawiły się w sprzedaży na rynku amerykańskim w ostatnim czasie. W sumie do konkursu stanęło 11 modeli samochodów oraz 10 trucków. Po pierwszej fazie głosowania, na początku grudnia, wyłonione zostały finałowe trójki w obu kategoriach. Obecnie jurorzy mają czas na dodatkowe testy i po kolejnym głosowaniu, 14 stycznia przyszłego roku, poznamy zwycięzców obu kategorii.

Tegoroczni kandydaci
North American Car of the Year:
BMW seria 3
Cadillac ATS
Chevrolet Malibu
Dodge Dart
Ford Fusion
Honda Accord
Lincoln MKZ
Nissan Altima
Scion FR-S
Subaru BRZ
Toyota Avalon

North American Truck/Utility of the Year:
Acura RDX
Audi A6 Allroad
BMW X1
Ford C-Max
Ford Escape
Hyundai Santa Fe
Infiniti JX 35
Mazda CX-5
Nissan Pathfinder
Ram 1500

W dotychczasowych 19 edycjach konkursu tytuł North American Car of the Year dziesięciokrotnie zdobywały amerykańskie modele. Cztery razy triumfowały modele z Europy, trzy razy z Japonii oraz dwukrotnie z Korei Południowej. W zeszłym roku największe uznanie jurorów zdobył Hyundai Elantra.

Z kolei w drugiej kategorii amerykańskie modele zwyciężały już 12 razy. Cztery triumfy na swoim koncie mają modele z Japonii, zaś trzy ze Starego Kontynentu, w tym zeszłoroczne zwycięstwo Range Rovera Evoque.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford C-Max
Ford C-Max
Cena podstawowa już od: 69 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.
Mazda CX-5
Mazda CX-5
Cena podstawowa już od: 89 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~Sowiet 2012-12-18

Tytuł samochodu roku północnoamerykańskiego, a jurorzy z jedynie dwóch krajów. Wprawdzie największych, ale w gronie 49 zmieściliby się reprezentanci mniejszych państw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech