mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Finaliści konkursu na amerykański samochód roku

Finaliści konkursu na amerykański samochód roku

Rozpoczynające kolejny rok w motoryzacji targi samochodowe NAIAS w Detroit będą także miejscem ogłoszenia wyników plebiscytu na samochody roku na północnoamerykańskim rynku. Właśnie poznaliśmy finałowe trójki w obu kategoriach.

Finaliści konkursu na amerykański samochód roku
O tytuł najlepszego auta na rynku amerykańskim (North American Car of the Year) na kolejne dwanaście miesięcy powalczą Cadillac ATS, Ford Fusion oraz Honda Accord.

Z kolei w walce o miano North American Truck/Utility of the Year na placu boju pozostały Ford C-Max, Mazda CX-5 oraz Ram 1500. W tej drugiej kategorii od tego roku zmieniona została nazwa. Do tej pory różnej maści SUV-y oraz pickupy walczyły o tytuł North American Truck of the Year. Ponieważ jednak konkurencja rozszerza się o coraz większą liczbę crossoverów, postanowiono od tego roku zmienić nazwę kategorii.

O zwycięstwie w obu kategoriach decyduje grono 49 dziennikarzy z różnych mediów (telewizja, radio, magazyny, internet) z Kanady oraz ze Stanów Zjednoczonych.

W gronie kandydatów do tytułu znalazły się całkowicie nowe bądź gruntownie zmodernizowane modele, które pojawiły się w sprzedaży na rynku amerykańskim w ostatnim czasie. W sumie do konkursu stanęło 11 modeli samochodów oraz 10 trucków. Po pierwszej fazie głosowania, na początku grudnia, wyłonione zostały finałowe trójki w obu kategoriach. Obecnie jurorzy mają czas na dodatkowe testy i po kolejnym głosowaniu, 14 stycznia przyszłego roku, poznamy zwycięzców obu kategorii.

Tegoroczni kandydaci
North American Car of the Year:
BMW seria 3
Cadillac ATS
Chevrolet Malibu
Dodge Dart
Ford Fusion
Honda Accord
Lincoln MKZ
Nissan Altima
Scion FR-S
Subaru BRZ
Toyota Avalon

North American Truck/Utility of the Year:
Acura RDX
Audi A6 Allroad
BMW X1
Ford C-Max
Ford Escape
Hyundai Santa Fe
Infiniti JX 35
Mazda CX-5
Nissan Pathfinder
Ram 1500

W dotychczasowych 19 edycjach konkursu tytuł North American Car of the Year dziesięciokrotnie zdobywały amerykańskie modele. Cztery razy triumfowały modele z Europy, trzy razy z Japonii oraz dwukrotnie z Korei Południowej. W zeszłym roku największe uznanie jurorów zdobył Hyundai Elantra.

Z kolei w drugiej kategorii amerykańskie modele zwyciężały już 12 razy. Cztery triumfy na swoim koncie mają modele z Japonii, zaś trzy ze Starego Kontynentu, w tym zeszłoroczne zwycięstwo Range Rovera Evoque.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford C-Max
Ford C-Max
Cena podstawowa już od: 78 780 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.
Mazda CX-5
Mazda CX-5
Cena podstawowa już od: 95 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Cadillac ELR – koncept na drogi

auto motor i sport 0000-00-00

Można go nazywać dwudrzwiowym Voltem, trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor Show

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor...

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~Sowiet 2012-12-18

Tytuł samochodu roku północnoamerykańskiego, a jurorzy z jedynie dwóch krajów. Wprawdzie największych, ale w gronie 49 zmieściliby się reprezentanci mniejszych państw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.