mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Finaliści konkursu na amerykański samochód roku

Finaliści konkursu na amerykański samochód roku

Rozpoczynające kolejny rok w motoryzacji targi samochodowe NAIAS w Detroit będą także miejscem ogłoszenia wyników plebiscytu na samochody roku na północnoamerykańskim rynku. Właśnie poznaliśmy finałowe trójki w obu kategoriach.

Finaliści konkursu na amerykański samochód roku
O tytuł najlepszego auta na rynku amerykańskim (North American Car of the Year) na kolejne dwanaście miesięcy powalczą Cadillac ATS, Ford Fusion oraz Honda Accord.

Z kolei w walce o miano North American Truck/Utility of the Year na placu boju pozostały Ford C-Max, Mazda CX-5 oraz Ram 1500. W tej drugiej kategorii od tego roku zmieniona została nazwa. Do tej pory różnej maści SUV-y oraz pickupy walczyły o tytuł North American Truck of the Year. Ponieważ jednak konkurencja rozszerza się o coraz większą liczbę crossoverów, postanowiono od tego roku zmienić nazwę kategorii.

O zwycięstwie w obu kategoriach decyduje grono 49 dziennikarzy z różnych mediów (telewizja, radio, magazyny, internet) z Kanady oraz ze Stanów Zjednoczonych.

W gronie kandydatów do tytułu znalazły się całkowicie nowe bądź gruntownie zmodernizowane modele, które pojawiły się w sprzedaży na rynku amerykańskim w ostatnim czasie. W sumie do konkursu stanęło 11 modeli samochodów oraz 10 trucków. Po pierwszej fazie głosowania, na początku grudnia, wyłonione zostały finałowe trójki w obu kategoriach. Obecnie jurorzy mają czas na dodatkowe testy i po kolejnym głosowaniu, 14 stycznia przyszłego roku, poznamy zwycięzców obu kategorii.

Tegoroczni kandydaci
North American Car of the Year:
BMW seria 3
Cadillac ATS
Chevrolet Malibu
Dodge Dart
Ford Fusion
Honda Accord
Lincoln MKZ
Nissan Altima
Scion FR-S
Subaru BRZ
Toyota Avalon

North American Truck/Utility of the Year:
Acura RDX
Audi A6 Allroad
BMW X1
Ford C-Max
Ford Escape
Hyundai Santa Fe
Infiniti JX 35
Mazda CX-5
Nissan Pathfinder
Ram 1500

W dotychczasowych 19 edycjach konkursu tytuł North American Car of the Year dziesięciokrotnie zdobywały amerykańskie modele. Cztery razy triumfowały modele z Europy, trzy razy z Japonii oraz dwukrotnie z Korei Południowej. W zeszłym roku największe uznanie jurorów zdobył Hyundai Elantra.

Z kolei w drugiej kategorii amerykańskie modele zwyciężały już 12 razy. Cztery triumfy na swoim koncie mają modele z Japonii, zaś trzy ze Starego Kontynentu, w tym zeszłoroczne zwycięstwo Range Rovera Evoque.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford C-Max
Ford C-Max
Cena podstawowa już od: 77 530 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.
Mazda CX-5
Mazda CX-5
Cena podstawowa już od: 95 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Ford Fiesta - Twój bodyguard

auto motor i sport 0000-00-00

Fiesta to nieduże auto o właściwościach jezdnych lepszych niż te, jakimi chwalą się konkurenci. Teraz wjeżdża do salonów w nowej odsłonie – w ciemności możesz go pomylić z... Astonem Martinem.

Nowy Ford Kuga wjeżdża do polskich salonów

auto motor i sport 0000-00-00

Znamy już ceny nowej generacji Kugi – najtańsza kosztuje przynajmniej 95 900 złotych.

Komentuj:

~Sowiet 2012-12-18

Tytuł samochodu roku północnoamerykańskiego, a jurorzy z jedynie dwóch krajów. Wprawdzie największych, ale w gronie 49 zmieściliby się reprezentanci mniejszych państw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?