mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Firmy muszą się łączyć

Firmy muszą się łączyć

Największe polskie przedsiębiorstwa są zbyt małe, by przetrwać na międzynarodowym rynku w perspektywie 6-10 lat - wynika z raportu międzynarodowej firmy konsultingowej A.T.Kearney "Strategia Wzrostu Gospodarki".

Firmy muszą się łączyć

Dotyczy to m.in. sektora paliwowego, energetycznego, telekomunikacji, łączności i budownictwa" - powiedział wiceprezes A.T.Kearney Fritz Kroeger. Dodał, że wśród największych polskich firm z tych sektorów brakuje "globalnych graczy".

Z raportu wynika, że aby zwiększyć konkurencyjność polskiej branży paliwowej, wskazane byłoby połączenie Grupy Lotos i PKN Orlen. Natomiast, jak powiedział Kroeger, Poczta Polska to "zdumiewająco silna firma, która ma duży potencjał".

Odnosząc się do uwagi, że połączenie oznaczałoby monopol na rynku krajowym, Kroeger powiedział, że żyjemy w warunkach gospodarki globalnej i z takiej perspektywy trzeba patrzeć na rozwój krajowych firm. Przytoczył przykład, że jakiś czas temu Norwegia zapobiegła monopolizacji usług komunalnych, a jakiś czas potem cały rynek przejęli Niemcy.
Według niego podejście Komisji Europejskiej, zapobiegającej powstawaniu monopoli jest "trochę naiwne", ponieważ słabszą pozycję europejskich firm wykorzystują firmy z USA i Japonii.

Z raportu A.T.Kearney wynika, że polska gospodarka wymaga natychmiastowych zmian i inwestycji, by zatrzymać negatywne tendencje. Polska powinna dbać o liderów rynku krajowego, by osiągali pozycję liczącą się w świecie. Jednocześnie powinna postawić na innowacyjność i wspierać nowe firmy. Szansą dla polskiej gospodarki jest też znalezienie i wykorzystanie nisz, które pojawiają się na globalnym rynku.

Raport wskazuje też, że różne typy przemysłu wymagają różnych rozwiązań. Sektor paliw i miedzi wymaga restrukturyzacji, zaś w przypadku usług medycznych, przemysłu maszynowego, dostaw przemysłu samochodowego i Poczty Polskiej, trzeba postawić na rozwój i ekspansję.

Kroeger powiedział też, że polityka ekonomiczna wymaga zmian także dlatego, że w ciągu ostatnich pięciu lat polska gospodarka zanotowała mniejszy wzrost, niż kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia i Rosja.

Badanie "Strategia Wzrostu Gospodarki" jest prowadzone w krajach europejskich od ponad 15 lat. W tym roku po raz pierwszy wykonano je dla Polski, z okazji 10-lecia biura w naszym kraju.

Przeczytaj także:

Polska Platforma Technolgiczna Przemysłu Motoryzacyjnego (2006-09-29)

Przedsiębiorczość w Polsce 2006 (2006-08-30)

Coraz więcej inwestycji w Europie Wschodniej (2006-09-28)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.