mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Firmy z branży motoryzacyjnej mają szansę na dotacje

Firmy z branży motoryzacyjnej mają szansę na dotacje

Firmy z branży motoryzacyjnej mają szansę na pozyskanie dodatkowych funduszy na finansowanie swojej działalności badawczo-rozwojowej. W dobie wyczerpujących się dotacji unijnych, w perspektywie finansowej 2007-2013, korzystanie ze środków dostępnych w ramach inicjatyw Komisji Europejskiej, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców z różnych sektorów – podkreślają eksperci firmy doradczej Deloitte.

Firmy z branży motoryzacyjnej mają szansę na dotacje
- Warto pamiętać, iż przedsiębiorcy mogą korzystać z alternatywnych w stosunku do funduszy UE źródeł wsparcia, o czym często zapominają. Do katalogu dostępnych dla nich opcji należy m.in. korzystanie z ulgi w podatku CIT na nabycie nowych technologii, ulgi z tytułu posiadania statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz innych programów Komisji Europejskiej takich jak np. Eureka. Ważne jest, aby odpowiednio dopasować program wsparcia, z którego korzysta firma, do jej możliwości i profilu biznesowego – mówi Beata Tylman, Starszy Menedżer w Zespole R&D and Government Incentives Deloitte.

Jedną z możliwości, na pozyskanie dodatkowego finansowania, dla przedsiębiorców działających w branży motoryzacyjnej jest udział w trwającym obecnie konkursie ELECTROMOBILITY + w ramach programu ERA-NET transport. Uczestniczące w nim firmy mogą otrzymać dotacje na prowadzenie badań, na rzecz rozwoju oraz promocji pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przewodnik dla podmiotów zainteresowanych konkursem, wskazuje na dwa zasadnicze obszary, w których wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie:

  • strategiczne badania dotyczące polityk oraz technologii transportowych
  • innowacje technologiczne/badania stosowane.

Zakres konkursu jest bardzo szeroki - praktycznie każdy projekt wpisujący się w jego ramy tematyczne może ubiegać się o wsparcie. Wartość dofinansowania, które mogą uzyskać firmy uczestniczące w obu programach jest porównywalna i wynosi maksymalnie 7,5 miliona euro i do 70 % kosztów kwalifikowanych, w przypadku badań przemysłowych oraz maksymalnie 45 % przy prowadzeniu prac rozwojowych.
 
Finalną datą złożenia aplikacji konkursowej i odpowiedniej dokumentacji jest 31 marca 2011 roku. Na zainteresowanych czeka budżet w wysokości 21,7 miliona euro.

Podobne wiadomości:

Panamera S Hybrid – oficjalnie (wideo)

auto motor i sport 0000-00-00

Honda pracuje nad hybrydą

Honda pracuje nad hybrydą

Technika 2017-01-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.