mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Focus - i wszystko jasne

Focus - i wszystko jasne

Drugi wyprzedził pierwszego - tak brzmi slogan reklamujący najnowszego Forda Focusa. I rzeczywiście, wydaje się, iż nowy model bardzo dobrze wpasował się w gusta Internautów. W rankingu Top Ten mojeauto.pl po raz kolejny w tym roku zdystansował konkurencję.

Focus - i wszystko jasne

Czy w najbliższej przyszłości pojawi się samochód, który będzie w stanie zagrozić Focusowi? Ostatnio udało się to w lutym Dacii Logan. Możliwe, że lidera zdetronizuje jeden z małych i stosunkowo niedrogich samochodów (Chevrolet Spark od 28.900 zł, Citroen C1 od 31.800 oraz Peugeot 107 i Toyota Aygo)- ich czas bowiem nadchodzi!

A może sztuka ta uda się najnowszej, trzeciej generacji Opla Astry, która systematycznie, od kilku miesięcy pnie się w górę i ponownie pojawiła się w pierwszej dziesiątce rankingu popularności. Z pewnością jednoczesna obecność na rynku dwóch modeli Opla Astry (drugiej i trzeciej generacji) nie pomaga w wywalczeniu wysokiej pozycji – zainteresowanie Internautów rozkłada się w końcu na dwa odrębne samochody. Chyba, że Astra osiągnie to, co udało się na razie jedynie Skodzie Octavia, którego poprzednia i nowa generacja znalazły się równocześnie w czołówce rankingu Top Ten.

TABELA 1 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane modele w maju 2005

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Wśród pozostałych modeli w czołowej dziesiątce rankingu spory awans zanotowała Dacia Logan, która po udanym debiucie (tytuł samochodu lutego) straciła trochę na popularności. Powrót do pierwszej dziesiątki może być zasługą wprowadzonej w maju specjalnej serii Pioneer wyposażonej seryjnie w radioodtwarzacz CD, dostępnej od 27.900 zł. Ponadto wszystkie wersje oferowane są teraz z trzyletnią gwarancją z limitem 100 tys. km.

Jeśli chodzi o majowe nowości sporą popularnością, z dużymi szansami na sukces rynkowy, powinien cieszyć się Chevrolet Spark (premiera w salonach w pierwszych dniach czerwca) oraz Peugeot 1007. Z większych, droższych modeli w maju debiutowały Hyundai Sonata oraz nowe generacje Jeepa Grand Cherokee i Mercedesa M-klasy.

TABELA 2 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane marki w maju 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

+ 1

Toyota

40965

2

+ 1

Ford

38076

3

+ 1

Opel

37436

4

- 3

Volkswagen

32644

5

bez zmian

Skoda

30230

6

bez zmian

Renault

22374

7

+ 2

Mercedes

22254

8

bez zmian

Fiat

21685

9

- 2

Honda

20216

10

+ 1

BMW

18954

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Toyota znudziła się już chyba ciągłym zajmowaniem drugiego miejsca i awansowała na pierwszą lokatę. To zasługa aż trzech modeli w pierwszej dziesiątce (Corolla, Avensis i Yaris), z którymi pojedynczy przedstawiciele pozostałych marek ze ścisłej czołówki: Ford (Focus), Opel (Astra III) i Volkswagen (Passat Nowy) nie mogli skutecznie rywalizować. A jak jeszcze dobrze zostanie przyjęty najmniejszy model w gamie – Aygo, wówczas japońska marka może zadomowić się na dłużej na fotelu lidera.

 TABELA 3 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane auta dla firm w maju 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

bez zmian

Mercedes Sprinter

1557

2

+ 1

Mercedes Vito

1510

3

+ 1

Ford Transit

1481

4

+ 7

Gaz Gazela

1433

5

- 3

Volkswagen Caddy

1275

6

+ 2

Citroen Berlingo

1213

7

+ 11

Honda CR-V

1123

8

+ 15

Iveco Daily

1115

9

- 3

Toyota RAV4

955

10

+ 12

Citroen C5 Break

927

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Już dłuższy czas nie było takiej sytuacji, by czołówkę rankingu aut dla firm zajmowały same samochody typowo dostawcze, a nie dostosowane do przepisów ustawy samochody terenowe czy zwykłe osobowe. A ponieważ znowelizowana ustawa nie pozwoli już na odliczenie pełnego podatku VAT od takich samochodów, to można się spodziewać w ostatnim okresie obowiązywania starych przepisów wzrostu zainteresowania samochodów z homologacją na ciężarowy. Ostatnio w ofercie pojawiły się m.in. Skoda Octavia Combi oraz Mitsubishi Grandis z homologacją na ciężarowe.

Znowelizowane przepisy dotyczące możliwości odliczania podatku VAT od zakupu samochodów wchodzą w życie już w sierpniu. Przypomnijmy, poza typowymi autami ciężarowymi, dostawczymi, specjalnymi, z jednym rzędem siedzeń oddzielonych trwałą przegrodą od części bagażowej, pełny podatek VAT będzie można odliczyć wówczas, gdy przestrzeń bagażowa będzie dłuższa niż 50% długości pojazdu. W pozostałych przypadkach odliczyć będzie można jedynie 60% podatku, nie więcej niż 6 tys. zł.

Druga ważna ustawa dla branży motoryzacyjnej w Polsce, podatek ekologiczny, przepadła już w pierwszym czytaniu w Sejmie. Oznacza to, iż w dalszym ciągu przy sprowadzaniu samochodów używanych z zagranicy będziemy płacić akcyzę. Tyle tylko, że jest ona niezgodna z przepisami unijnymi, a po drugie zapadło już pierwsze rozstrzygnięcie w polskim sądzie, nakazujące zwrot niesłusznie pobranego podatku akcyzowego. Teraz można się spodziewać kolejnych skarg i spraw sądowych i konieczności zwrotu z budżetu państwa astronomicznych kwot.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.