mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Focus - i wszystko jasne

Focus - i wszystko jasne

Drugi wyprzedził pierwszego - tak brzmi slogan reklamujący najnowszego Forda Focusa. I rzeczywiście, wydaje się, iż nowy model bardzo dobrze wpasował się w gusta Internautów. W rankingu Top Ten mojeauto.pl po raz kolejny w tym roku zdystansował konkurencję.

Focus - i wszystko jasne

Czy w najbliższej przyszłości pojawi się samochód, który będzie w stanie zagrozić Focusowi? Ostatnio udało się to w lutym Dacii Logan. Możliwe, że lidera zdetronizuje jeden z małych i stosunkowo niedrogich samochodów (Chevrolet Spark od 28.900 zł, Citroen C1 od 31.800 oraz Peugeot 107 i Toyota Aygo)- ich czas bowiem nadchodzi!

A może sztuka ta uda się najnowszej, trzeciej generacji Opla Astry, która systematycznie, od kilku miesięcy pnie się w górę i ponownie pojawiła się w pierwszej dziesiątce rankingu popularności. Z pewnością jednoczesna obecność na rynku dwóch modeli Opla Astry (drugiej i trzeciej generacji) nie pomaga w wywalczeniu wysokiej pozycji – zainteresowanie Internautów rozkłada się w końcu na dwa odrębne samochody. Chyba, że Astra osiągnie to, co udało się na razie jedynie Skodzie Octavia, którego poprzednia i nowa generacja znalazły się równocześnie w czołówce rankingu Top Ten.

TABELA 1 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane modele w maju 2005

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Wśród pozostałych modeli w czołowej dziesiątce rankingu spory awans zanotowała Dacia Logan, która po udanym debiucie (tytuł samochodu lutego) straciła trochę na popularności. Powrót do pierwszej dziesiątki może być zasługą wprowadzonej w maju specjalnej serii Pioneer wyposażonej seryjnie w radioodtwarzacz CD, dostępnej od 27.900 zł. Ponadto wszystkie wersje oferowane są teraz z trzyletnią gwarancją z limitem 100 tys. km.

Jeśli chodzi o majowe nowości sporą popularnością, z dużymi szansami na sukces rynkowy, powinien cieszyć się Chevrolet Spark (premiera w salonach w pierwszych dniach czerwca) oraz Peugeot 1007. Z większych, droższych modeli w maju debiutowały Hyundai Sonata oraz nowe generacje Jeepa Grand Cherokee i Mercedesa M-klasy.

TABELA 2 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane marki w maju 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

+ 1

Toyota

40965

2

+ 1

Ford

38076

3

+ 1

Opel

37436

4

- 3

Volkswagen

32644

5

bez zmian

Skoda

30230

6

bez zmian

Renault

22374

7

+ 2

Mercedes

22254

8

bez zmian

Fiat

21685

9

- 2

Honda

20216

10

+ 1

BMW

18954

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Toyota znudziła się już chyba ciągłym zajmowaniem drugiego miejsca i awansowała na pierwszą lokatę. To zasługa aż trzech modeli w pierwszej dziesiątce (Corolla, Avensis i Yaris), z którymi pojedynczy przedstawiciele pozostałych marek ze ścisłej czołówki: Ford (Focus), Opel (Astra III) i Volkswagen (Passat Nowy) nie mogli skutecznie rywalizować. A jak jeszcze dobrze zostanie przyjęty najmniejszy model w gamie – Aygo, wówczas japońska marka może zadomowić się na dłużej na fotelu lidera.

 TABELA 3 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane auta dla firm w maju 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

bez zmian

Mercedes Sprinter

1557

2

+ 1

Mercedes Vito

1510

3

+ 1

Ford Transit

1481

4

+ 7

Gaz Gazela

1433

5

- 3

Volkswagen Caddy

1275

6

+ 2

Citroen Berlingo

1213

7

+ 11

Honda CR-V

1123

8

+ 15

Iveco Daily

1115

9

- 3

Toyota RAV4

955

10

+ 12

Citroen C5 Break

927

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Już dłuższy czas nie było takiej sytuacji, by czołówkę rankingu aut dla firm zajmowały same samochody typowo dostawcze, a nie dostosowane do przepisów ustawy samochody terenowe czy zwykłe osobowe. A ponieważ znowelizowana ustawa nie pozwoli już na odliczenie pełnego podatku VAT od takich samochodów, to można się spodziewać w ostatnim okresie obowiązywania starych przepisów wzrostu zainteresowania samochodów z homologacją na ciężarowy. Ostatnio w ofercie pojawiły się m.in. Skoda Octavia Combi oraz Mitsubishi Grandis z homologacją na ciężarowe.

Znowelizowane przepisy dotyczące możliwości odliczania podatku VAT od zakupu samochodów wchodzą w życie już w sierpniu. Przypomnijmy, poza typowymi autami ciężarowymi, dostawczymi, specjalnymi, z jednym rzędem siedzeń oddzielonych trwałą przegrodą od części bagażowej, pełny podatek VAT będzie można odliczyć wówczas, gdy przestrzeń bagażowa będzie dłuższa niż 50% długości pojazdu. W pozostałych przypadkach odliczyć będzie można jedynie 60% podatku, nie więcej niż 6 tys. zł.

Druga ważna ustawa dla branży motoryzacyjnej w Polsce, podatek ekologiczny, przepadła już w pierwszym czytaniu w Sejmie. Oznacza to, iż w dalszym ciągu przy sprowadzaniu samochodów używanych z zagranicy będziemy płacić akcyzę. Tyle tylko, że jest ona niezgodna z przepisami unijnymi, a po drugie zapadło już pierwsze rozstrzygnięcie w polskim sądzie, nakazujące zwrot niesłusznie pobranego podatku akcyzowego. Teraz można się spodziewać kolejnych skarg i spraw sądowych i konieczności zwrotu z budżetu państwa astronomicznych kwot.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.