mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Focus nie zwalnia

Focus nie zwalnia

Poszerzona gama Forda Focusa o wersję kombi oraz czterodrzwiowego sedana okazała się wciąż poza zasięgiem konkurencji.

Focus nie zwalnia

Nowy Passat jest pierwszym modelem z szerokiej gamy nowości Volkswagena debiutujących w tym roku na polskim rynku. Oprócz niego już pojawił się Golf Plus, a wkrótce będą także m.in. nowe Polo i Bora. Wracając do Passata, który w sprzedaży dostępny jest od 80.590 zł, należy on do jednych z najdłużej utrzymujących się na rynku modeli. Jest na nim obecny nieprzerwanie od ponad 30 lat. Jak widać zmieniony nieco design i zwiększone wymiary już na wstępie zapewniły mu dużą popularność.

TABELA 1 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane modele w kwietniu 2005

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Wśród pozostałych modeli w czołowej dziesiątce rankingu spory awans zanotowały Toyota Avensis (+5), Honda Civic (+10) oraz Opel Astra Classic II (+6). Ciężko obecnie mówić o skuteczności akcji promocyjnej w poszczególnych przypadkach, gdyż w tak trudnych czasach dla polskiej motoryzacji właściwie każdy producent oferuje bardzo ciekawe zachęty dla klientów. Z pewnością zauważalna jest intensywna kampania Toyoty, co znalazło potwierdzenie w trzech modelach tej marki w pierwszej dziesiątce rankingu.

W kwietniu wśród nowości należy wspomnieć o takich modelach jak Suzuki Swift z klasy małych aut, Hyundai Tucson z segmentu SUV, odnowiona Laguna czy też Mercedes B-klasa. Ogłoszony został też już cennik nowego Audi A6 w wersji Avant (kombi), który jednak w sprzedaży pojawił się dopiero na początku maja.

TABELA 2 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane marki w kwietniu 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

+ 2

Volkswagen

45368

2

bez zmian

Toyota

44058

3

- 2

Ford

43818

4

+ 2

Opel

38023

5

- 1

Skoda

33285

6

+ 3

Renault

25867

7

+ 5

Honda

24447

8

- 3

Fiat

24332

9

- 2

Mercedes

23379

10

- 2

Peugeot

21731

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Jak do tej pory wyraźna przewaga Focusa nad innymi modelami przekładała się też na zwycięstwo Forda w klasyfikacji najbardziej popularnych marek. Tym razem było inaczej. Ford nie tylko stracił pozycję lidera, ale od razu został prześcignięty przez dwie inne marki. Pierwsza pozycja Volkswagena to spora zasługa z pewnością dużego zainteresowania Passatem czy też nowym Golfem Plus. Jeśli kolejne modele cieszyć się będą równie dużą popularnością, to niemiecka marka może na dłużej zadomowić się na czele.

Druga w rankingu Toyota już chyba polubiła tę pozycję. Mimo trzech modeli w czołowej dziesiątce, wciąż trudno przebić się tej japońskiej marce na najwyższy stopień podium. Zapowiada się fascynująca walka o pierwszą lokatę w najbliższych miesiącach.

 TABELA 3 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane auta dla firm w kwietniu 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

+ 14

Mercedes Sprinter

1859

2

+ 5

Volkswagen Caddy

1817

3

- 2

Mercedes Vito

1552

4

- 2

Ford Transit

1413

5

- 2

Volkswagen Transporter

1282

6

- 2

Toyota RAV4

1069

7

+ 3

Fiat Doblo

1021

8

bez zmian

Citroen Berlingo

1009

9

- 4

Porsche Cayenne

988

10

- 1

Fiat Ducato

800

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Po miesięcznej nieobecności w czołówce, powrócił, i to od razu na pierwszą pozycję, Mercedes Sprinter. Jak widać, spośród samochodów dostawczych największą popularnością wciąż cieszą się dwie niemieckie marki – Mercedes i Volkswagen. Trochę „namieszać” w tym układzie próbuje jedynie Ford Transit, który w kwietniu uplasował się na czwartej pozycji.

Powoli chyba następuje zmierzch samochodów z segmentu SUV jako aut firmowych. W pierwszej dziesiątce znalazły się jedynie Toyota RAV4 oraz Porsche Cayenne, choć w poprzednich miesiącach więcej przedstawicieli tej klasy można było znaleźć w ścisłej czołówce (m.in. Honda CVR-V czy Kia Sportage).

Wkrótce nastąpi zmiana sposobu klasyfikacji samochodów, od których można odliczyć pełen podatek VAT. Spowoduje to, że nie będzie już możliwości zakupu samochodu terenowego na firmę i odliczenia 100% podatku VAT. Pytanie tylko, czy w zamian nie pojawią się inne nietypowe samochody firmowe, w których przestrzeń bagażowa przekroczy 50% długości pojazdu – od tego bowiem uzależnia możliwość odliczenia VAT-u znowelizowana ustawa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.