mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Focus nie zwalnia

Focus nie zwalnia

Poszerzona gama Forda Focusa o wersję kombi oraz czterodrzwiowego sedana okazała się wciąż poza zasięgiem konkurencji.

Focus nie zwalnia

Nowy Passat jest pierwszym modelem z szerokiej gamy nowości Volkswagena debiutujących w tym roku na polskim rynku. Oprócz niego już pojawił się Golf Plus, a wkrótce będą także m.in. nowe Polo i Bora. Wracając do Passata, który w sprzedaży dostępny jest od 80.590 zł, należy on do jednych z najdłużej utrzymujących się na rynku modeli. Jest na nim obecny nieprzerwanie od ponad 30 lat. Jak widać zmieniony nieco design i zwiększone wymiary już na wstępie zapewniły mu dużą popularność.

TABELA 1 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane modele w kwietniu 2005

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Wśród pozostałych modeli w czołowej dziesiątce rankingu spory awans zanotowały Toyota Avensis (+5), Honda Civic (+10) oraz Opel Astra Classic II (+6). Ciężko obecnie mówić o skuteczności akcji promocyjnej w poszczególnych przypadkach, gdyż w tak trudnych czasach dla polskiej motoryzacji właściwie każdy producent oferuje bardzo ciekawe zachęty dla klientów. Z pewnością zauważalna jest intensywna kampania Toyoty, co znalazło potwierdzenie w trzech modelach tej marki w pierwszej dziesiątce rankingu.

W kwietniu wśród nowości należy wspomnieć o takich modelach jak Suzuki Swift z klasy małych aut, Hyundai Tucson z segmentu SUV, odnowiona Laguna czy też Mercedes B-klasa. Ogłoszony został też już cennik nowego Audi A6 w wersji Avant (kombi), który jednak w sprzedaży pojawił się dopiero na początku maja.

TABELA 2 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane marki w kwietniu 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

+ 2

Volkswagen

45368

2

bez zmian

Toyota

44058

3

- 2

Ford

43818

4

+ 2

Opel

38023

5

- 1

Skoda

33285

6

+ 3

Renault

25867

7

+ 5

Honda

24447

8

- 3

Fiat

24332

9

- 2

Mercedes

23379

10

- 2

Peugeot

21731

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Jak do tej pory wyraźna przewaga Focusa nad innymi modelami przekładała się też na zwycięstwo Forda w klasyfikacji najbardziej popularnych marek. Tym razem było inaczej. Ford nie tylko stracił pozycję lidera, ale od razu został prześcignięty przez dwie inne marki. Pierwsza pozycja Volkswagena to spora zasługa z pewnością dużego zainteresowania Passatem czy też nowym Golfem Plus. Jeśli kolejne modele cieszyć się będą równie dużą popularnością, to niemiecka marka może na dłużej zadomowić się na czele.

Druga w rankingu Toyota już chyba polubiła tę pozycję. Mimo trzech modeli w czołowej dziesiątce, wciąż trudno przebić się tej japońskiej marce na najwyższy stopień podium. Zapowiada się fascynująca walka o pierwszą lokatę w najbliższych miesiącach.

 TABELA 3 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane auta dla firm w kwietniu 2005

Miejsce

Zmiana

Marka

Punkty*

1

+ 14

Mercedes Sprinter

1859

2

+ 5

Volkswagen Caddy

1817

3

- 2

Mercedes Vito

1552

4

- 2

Ford Transit

1413

5

- 2

Volkswagen Transporter

1282

6

- 2

Toyota RAV4

1069

7

+ 3

Fiat Doblo

1021

8

bez zmian

Citroen Berlingo

1009

9

- 4

Porsche Cayenne

988

10

- 1

Fiat Ducato

800

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych wersji samochodów w serwisie Auta Nowe

Po miesięcznej nieobecności w czołówce, powrócił, i to od razu na pierwszą pozycję, Mercedes Sprinter. Jak widać, spośród samochodów dostawczych największą popularnością wciąż cieszą się dwie niemieckie marki – Mercedes i Volkswagen. Trochę „namieszać” w tym układzie próbuje jedynie Ford Transit, który w kwietniu uplasował się na czwartej pozycji.

Powoli chyba następuje zmierzch samochodów z segmentu SUV jako aut firmowych. W pierwszej dziesiątce znalazły się jedynie Toyota RAV4 oraz Porsche Cayenne, choć w poprzednich miesiącach więcej przedstawicieli tej klasy można było znaleźć w ścisłej czołówce (m.in. Honda CVR-V czy Kia Sportage).

Wkrótce nastąpi zmiana sposobu klasyfikacji samochodów, od których można odliczyć pełen podatek VAT. Spowoduje to, że nie będzie już możliwości zakupu samochodu terenowego na firmę i odliczenia 100% podatku VAT. Pytanie tylko, czy w zamian nie pojawią się inne nietypowe samochody firmowe, w których przestrzeń bagażowa przekroczy 50% długości pojazdu – od tego bowiem uzależnia możliwość odliczenia VAT-u znowelizowana ustawa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.