mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford Fiesta przejmie rolę Focusa

Ford Fiesta przejmie rolę Focusa

Serwis Autocar donosi, że w najbliższych lata możemy nie zobaczyć już Focusa RS. Zamiast tego rolę cywilnej rajdówki w gamie modelowej Forda przejmie Fiesta.

Ford Fiesta przejmie rolę Focusa

Skąd taka realizacja scenariusza? Plany dotyczące cywilnej rajdówki zmieniły się gdy z działu Pojazdów Specjalnych Forda odszedł szef tego projektu Jost Capito. Zasilił on obóz Volkswagena gdzie zajmuje się przygotowaniem nowego Polo R. Po jego odejściu szefostwo zastanawia się co zrobić w kwestii cywilnej rajdówki.

Pierwotny plan zakładał opracowanie następcy 300-konnego Focus RS drugiej generacji wyposażonego w przedni napęd i technologię Revo-knuckle. Auto miałoby powstać w oddziale dowodzonym przez Josta Capito. Po jego odejściu ten projekt to wielka niewiadoma.  


Ford ma ciężki orzech do zgryzienia. Wszystko dlatego, że oba modele, Fiesta i Focus mają duże szanse by aspirować do miana cywilnej rajdówki. Focus to tradycja liter "RS". Model ten posiada ogromny potencjał by stać się pogromcą aut pokroju Golfa GTI czy innych hothatchy. Focus w porównaniu do innych rywali w segmencie posiada rajdowe korzenie. Jeśli dodamy do tego fakt, że na twarzy każdego fana pojawia się uśmiech, gdy mówimy o ewentualnym opracowaniu ponad 300-konnego Focusa z napędem na cztery koła to znajdzie się na pewno duża ilość potencjalnych klientów chcących kupić taki egzemplarz RSa.

Zatem co przemawia za Fordem Fiestą? Rzecz najważniejsza, trzy litery WRC. Ford rywalizuje obecnie w Rajdowych Mistrzostwach Świata wykorzystując Fiestę RS WRC. To powoduje, że naturalnym posunięciem byłoby stworzenie cywilnej wersji tego auta. Kolejnym "za" Fiesty jest fakt, że ten model obecnie jest globalnym autem marki. Powyższe dwa fakty kierują litery RS w kierunku Fiesty. Co jednak zrobi Ford? Zobaczymy.

I pomyśleć, że kilkanaście lat temu producenci rywalizujący w sporcie motorowym nie budowali sportowych aut w oparciu o trendy i na zasadzie co się spodoba rynkowi. W dawnych latach drogowe potwory powstawały, bo wymagał tego regulamin startów. Jeśli producent chciał wystawić auto specjalnie opracowane do startów, czy to w rajdach, czy na torze zobligowany był do tego by stworzyć określoną liczbę wersji drogowych tego potwora. I to powodowało, że te auta zapisały się złotymi literami na kartach historii motoryzacji i sportu motorowego. Najlepszy przykład? Lancia Stratos

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Ford Focus
Ford Focus
Cena podstawowa już od: 67 070 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.
Ford Fiesta
Ford Fiesta
Cena podstawowa już od: 46 050 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach

Nowy Ford Transit Custom już niebawem w...

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-06

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

~Ania 2012-06-01

Wydaje się to dość logiczne. Fiest praktycznie ma gabaryty pierwszego Focusa. Czyli wszystko się zmieści w środku, a nadmiar blachy przy wersjach sportowych to kiler osiągów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.