mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford Ka z silnikiem Fiata

Ford Ka z silnikiem Fiata

Kolejna generacja samochodu wypełniającego segment mini w zestawieniu Forda, czyli model Ka, doczeka się niebawem następcy. Zostanie on zbudowany na płycie podłogowej Fiata 500, którego premiera także nastąpi niebawem.

Ford Ka z silnikiem Fiata

Premiera nowego Forda Ka planowana jest na połowę 2008 roku. Termin ten przypadnie przynajmniej pół roku po premierze Fiata 500, który będzie jego protoplastą. Oba samochody będą miały ze sobą dużo wspólnego. Model sygnowany znaczkiem Forda korzystać będzie z tej samej architektury oraz jednostek silnikowych produkowanych w Bielsku przez Fiata. Zarówno silnik benzynowy, jak i jednostka wysokoprężna o pojemności 1,3 litra dostępne będą w nowym modelu.

Włoski producent samochodów rozpoczął już produkcję oraz odliczanie na pięćset dni przed premierą, tak by samochód został w pełni przygotowany na targi motoryzacyjne we Frankfurcie, które odbędą się we wrześniu przyszłego roku. Ford nie zdąży na ten czas przygotować swojego modelu, tłumacząc się tym, iż wkroczył w projekt dopiero w późnej fazie. Władze koncernu informują jedynie, że samochód ukaże się 'w odpowiednim dla niego czasie' i nie będzie to szybciej niż połowa 2008 roku.

W przeciwieństwie do 'bliźniaków z Kolina' oba samochody w kwestii nadwozia będą się różniły całkowicie. Jakiś czas temu pojawiły się informacje na temat tego, że Ford Ka wyposażony zostanie w silnik wysokoprężny wspólnej produkcji Forda i PSA, jednakże okazało się, iż posiada on zbyt duże wymiary na to, by zmieścić się w przeznaczonej na niego przestrzeni. Wobec tego podjęto decyzję, iż idealnie współgrać będzie silnik przygotowany początkowo tylko na potrzeby Fiata. Władze Forda uznały, że specjalne przeprojektowywanie przedniej części samochodu dla potrzeb jednego silnika byłoby zbyt czasochłonne i kosztowne.

Czytaj także:

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach! (2005-11-09)

Ford i Fiat razem (2005-11-07)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 44 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross