mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford czeka w kolejce na alians z Renault

Ford czeka w kolejce na alians z Renault

Według doniesień amerykańskich mediów Ford zaproponował Renault alians w przypadku gdyby negocjacje Francuzów z koncernem General Motors nie powiodły się. Jak poinformowała gazeta "Wall Street Journal" szef marki Ford, Bill Ford rozmawiał telefonicznie już w tej sprawie z prezydentem koncernu Renault-Nissan Carlosem Ghosn i przekonywał go, do próby zawiązana współpracy.

Ford czeka w kolejce na alians z Renault
Rozmowy o ewentualnej spółce pomiędzy trzema producentami aut, General Motors (GM), Renault i należącą do Francuzów marką Nissan potrwają do połowy października. W tym czasie obie strony zamierzają przeprowadzić szereg symulacji, które pozwoliłyby dokładniej pokazać jak wyglądałby alians pomiędzy gigantami samochodowymi. Ostatnio zarówno Ghosn jak i jeden z największych udziałowców General Motors i pomysłodawca współpracy z Renault, Kirk Kerkorian zaznaczyli, że sprawy ewentualnego połączenia dwóch koncernów nabrały tempa i inicjatywa jest bliska realizacji.

Pomysł połączenia General Motors z Renault-Nissan pojawił się po tym jak amerykańskie koncerny samochodowe zaczęły odnotowywać coraz to gorsze wyniki sprzedaży aut jednocześnie mocno obciążając koszty produkcji.

Kryzys motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych nie ominął również drugiego co do wielkości producenta samochodów, markę Ford, o której coraz głośniej mówi się, że zamierza wycofać się z giełdy. Aktualnie kurs akcji Forda kosztuje na giełdowym parkiecie 7,76 USD, a ewenteualne wycofanie się kosztowałoby koncern „zaledwie“ 13,4 miliarda USD. Internetowe wydanie gazety „USA Today“ poinformowało dzisiaj opinię publiczną, że rodzina Fordów, zarządzająca przedsiębiorstwem rozważa możliwość sprywatyzowania spółki, co media odczytały jako znak do wycofania się z giełdy. Dynastia Fordów co prawda posiada zaledwie 5 procent akcji marki ale kontroluje ponad 40 procent papierów wartościowych spółki.

Po bardzo drastycznym spadku sprzedaży jaki nastąpił w lipcu, Ford zakomunikował, że produkcja w Ameryce Północnej spadła aż o 21 procent. W przeliczeniu na jednostki kryzys spowodował, że z amerykańskich zakładów Forda wyjechało o około 168 000 mniej samochodów, a to może mieć dramatyczne skutki dla samego koncernu jak i dostawców części. Jeszcze wczoraj (23.08) szef Forda, Bill Ford zapowiedział, że firma ma w planach przeprowadzenie restrukturyzacji, która polegałaby na radykalnym cięciu stanowisk pracy i zamykaniu fabryk.

Już teraz wiadomo, że Ford w trzecim kwartale roku wyprodukuje o około 20 000 samochodów mniej niż zakładano. Całkowita liczba wyprodukowanych samochodów ma w tym roku wynieść niewiele ponad 3 miliony sztuk, co w porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza spadek o ponad 9 procent.

Czytaj także:

Hyundai nie chce Jaguara 2006-08-18

Podwójna sprzedaż? 2006-08-08

Toyota grozi amerykańskim gigantom 2006-08-02

Wagoner chce być nadal szefem 2006-07-20

90 dni próby fuzji GM z Renault-Nissan 2006-07-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.