Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford rozrasta się w Rosji

Ford rozrasta się w Rosji

Ford zamierza zwiększyć o 50% roczną produkcję w swojej fabryce w St. Petersburgu, głównie w celu zaspokojenia rosnącego popytu na nowego Focusa.

Rosyjska fabryka Forda, uruchomiona w lipcu 2002 r., zwiększy produkcję do 60 tys. aut od przyszłego roku. Plany na rok bieżący zakładają wytworzenie 40 tys. sztuk. Fabryka w St. Petersburgu jest jedyną, gdzie powstają wszystkie odmiany nadwoziowe Forda Focusa drugiej generacji: 3- i 5-drzwiowy hatchback, 4-drzwiowt sedan oraz kombi.

Ford Focus produkowany jest obecnie także w fabrykach w Walencji oraz w Saarlouis w Niemczech.

Planowane zwiększenie produkcji pociągnęło za sobą konieczność zatrudnienia nowych pracowników (z 420 do 1.570 osób) oraz zwiększenia kosztów inwestycji. Początkowe 150 mln dolarów zostały już przekroczone o 50 mln, m.in. na zatrudnienie nowych pracowników i uruchomienie drugiej oraz trzeciej zmiany, szkolenia, zakup nowych maszyn i urządzeń. W połowie przyszłego roku firma planuje doinwestować fabrykę kwotą 30 mln USD.

Od czasu debiutu rynkowego Focus święci triumfy na rosyjskim rynku. W ubiegłym roku sprzedaż tego modelu zamknęła się liczbą 28 tys. egzemplarzy, co pozwoliło drugi rok z rzędu być najlepiej sprzedawanym samochodem zagranicznym w Rosji. W lutym tego roku z linii montażowej rosyjskiej fabryki zjechał 50-tysięczny egzemplarz Focusa.

W tym roku, po pięciu miesiącach sprzedaż Forda Focusa wynosi 15.900 sztuk, o ok. 30% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

W ogóle początki kontaktów amerykańskiej marki z rynkiem rosyjskim sięgają 1907 roku, kiedy to powstał pierwszy punkt dealerski Forda w Rosji. W 1930 roku powstała fabryka w Niżnym Nowgorodzie, w której wytwarzany był Model AA. Teraz fabryka ta należy do drugiego pod wzglęem wielkości rosyjskiego producenta samochodowego, firmy GAZ.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Co wybrać - diesel czy benzyna?
Co wybrać - diesel czy benzyna?
Przy zakupie samochodu większość kierowców ma ten sam problem - jaki silnik wybrać? Diesla, dlatego że zużywa mało paliwa, ale który może być drogi w naprawie? Czy może silnik benzynowy, który jest tańszy w zakupie, ale zużywa więcej paliwa? Zobacz jaki rodzaj silnika będzie najlepszy dla Ciebie
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj