mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford rozważa inwestycję z Fiatem

Ford rozważa inwestycję z Fiatem

W ciągu kilku tygodni Ford podejmie decyzję o uruchomieniu w Tychach produkcji nowej linii samochodów miejskich. Wysokość nakładów firmy na nowe maszyny i urządzenia przekroczy 367 mln zł (94 mln euro).

Ford rozważa inwestycję z Fiatem

Ford zamierza realizować projekt we współpracy z Fiatem w zakładach w Tychach. W ten sposób obie firmy osiągną daleko idące oszczędności. Koncern otrzymał już od polskiego rządu ostateczną ofertę wsparcia inwestycji za pomocą grantu inwestycyjnego. "Proponujemy firmie 5 mln euro (18,9 mln zł) wsparcia. Dodatkowo Ford i Fiat zainwestują we wspólne urządzenia. Fiat też poniesie pewne koszty. Trudno oszacować wartość całego projektu” – poinformował Wojciech Szelągowski, Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Przyjmując wsparcie inwestycyjne koncern zobowiąże się do współpracy z polskimi dostawcami. Zwykle Ministerstwo Gospodarki wymaga również, by zostało zadeklarowane stworzenie określonej ilości nowych miejsc pracy. Tym razem jednak warunek ten zostanie spełniony pośrednio, dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu produkcji i stopniowego zwiększania eksportu z polskiej fabryki.

Ford nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o inwestycji. „Liczymy jednak na pozytywną ocenę możliwości polskiej branży motoryzacyjnej. Mam nadzieję, że inwestycja Forda w Polsce będzie kolejnym sygnałem dla inwestorów w tym priorytetowym sektorze. Ostatecznej odpowiedzi spodziewam się w ciągu kilku tygodni” - powiedział  Wojciech Szelągowski.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2007 roku Ford sprzedał w Polsce blisko 13 tysięcy samochodów osobowych i ponad 2,4 tysiące samochodów towarowych. Popyt na pojazdy wyprodukowane przez koncern wciąż rośnie.

Przeczytaj także:
Fiat 500 tylko z Polski (2007-08-03)

Nowe modele VW z Poznania (2007-08-01)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford

Podobne wiadomości:

Plamki na honorze

auto motor i sport 0000-00-00

Tak podsumowaliśmy test Forda Mondeo na dystansie 50 000 km, zakończony przez naszą redakcję w 2003 r. Mondeo okazało się trwałe, jedynie awarie mniej ważnych elementów nieco psuły wizerunek tego modelu.

Fiat 500 tylko z Polski

Fiat 500 tylko z Polski

Aktualności 2007-08-03

Komentuj:

~raper 2007-08-16

Ford kupuje fabryke w Rumunii, to moze byc alternatywa dla Tychow

~rajmund 2007-08-16

tak chodzi zapewne o tego forda ka, mowi sie juz wszedzie że będzie on robiony razem z fiatem 500 w tychach, ale nie jest to jeszcze decyzja ostateczna, choc nie widze dla forda innej mozliwosci, budowac gdzie indziej od podstaw fabryke to juz bylby przejaw najwiekszej glupoty

~Greg1 2007-08-16

Coś nie rozumiem. Czy to chodzi o Forda Ka, który juz i tak będzie robiony w Tychach? Czy jeszcze coś nowego?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 GT2 RS - nowy rekord na Nurburgring
Porsche 911 GT2 RS - nowy rekord na Nurburgring
Od kilku dni na torze Nuburgring obowiązuje nowy rekord w kategorii samochodów sportowych dopuszczonych do ruchu. Porsche 911 GT2 RS pokonało "północną pętlę" w czasie 6 minut i 47,3 sekundy.