mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford sprzedaje swoje udziały w Maździe

Ford sprzedaje swoje udziały w Maździe

Kryzys na rynku finansowym i związany z tym spadek sprzedaży samochodów zmusił Forda do pozbycia się 20 procent akcji koncernu Mazda.

Ford sprzedaje swoje udziały w Maździe
W wyniku tej transakcji, dzięki której Ford kwotą 540 milionów dolarów podreperuje choć trochę swoje nadszarpnięte finanse, amerykański koncern zmniejszy swoje udziały w Maździe z 33,4 do 13 procent. Tym samym, po 12 latach Ford nie będzie już miał kontroli nad tą japońską marka, mimo iż wciąż będzie jej największym udziałowcem. Nowym prezesem i dyrektorem generalnym Mazdy zostanie Takashi Yamanouchi, jeden z dotychczasowych wiceprezesów. W nowym zarządzie Mazdy pozostanie zaś tylko jeden z obecnych trzech członków ze strony Forda.

Środki uzyskane ze sprzedaży akcji Mazdy (nabyte przez sam koncern i ponad 20 innych podmiotów) mają zostać wykorzystane przez Forda do kontynuacji procesu przekształceń wewnątrz firmy.

Nadal kontynuowana będzie jednak ścisła współpraca pomiędzy Fordem i Mazdą. Przy produkcji nowych aut obu koncernów wykorzystywane mają być te same podzespoły, w tym głównie płyty podłogowe, silniki i przekładnie. Niektóre modele będą wytwarzane na tych samych liniach montażowych w zakładach w USA, Tajlandii i Chinach.

Początki współpracy pomiędzy Fordem a Mazdą sięgają 1979 roku, kiedy to amerykański koncern nabył pierwszy pakiet akcji w Maździe. W kolejnych latach stopniowo powiększał się ten udział, aż w 1996 roku Ford posiadał już 33,4% akcji, co pozwoliło mu przejąć faktycznie kontrolę nad Mazdą, która pod koniec ubiegłego wieku borykała się z poważnymi problemami natury finansowej. Teraz role nieco się odmieniły i to pieniądze m.in. Mazdy mają ratować Forda z trudnej sytuacji finansowej.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda

Podobne wiadomości:

Mazda 3 po liftingu - ceny w Polsce

Mazda 3 po liftingu - ceny w Polsce

Aktualności 2016-12-21

Mazda3 Sedan debiutuje w Los Angeles

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~fliper 2011-08-31

ależ o co tu chodzi. to ne ma sensu się kłócić, "każda potwora ma swego amatora" jedni wolą szmelcwagena (VW) bo rzekomo konstrukcja inni japończyka bo rzekomo żywotny a inni FORDA bo zaje....sty. Pozdrawiam

~mazdaaaaa 2009-01-01

Ten miłośnik D.P.Wagen nie umie pewnie jeszcze czytać.

~do tego przede mną 2008-11-20

Ale bredzisz człowieku, kup sobie jakąś mądrą gazetę, bo jak widać z internetu nic nie kumasz i poczytaj raportów awaryjności .. tylko nie niemieckich.

~BORNEMOUTCH 2008-11-20

MAZDA A SILNIKI FORDA TO PORASZKA JAPONCE NIEUMIA ZROBIC SILNIKA???I CALEJ RESZTY DAWNO MUWILEM ZE FIRMY JAPONSKIE I AMERYKANSKIE POTRAFIA TYLKO LADNE OPAKOWANIA ROBIC A SRODEK I RESZTA PODZESPOLOW TO KASZANA TYLKO NIEMCY POTRAFIA ROBIC NAJLEPSZE AUTA NA SWIECIE NIE ZAWSZE LADNE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.