mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ford sprzedaje swoje udziały w Maździe

Ford sprzedaje swoje udziały w Maździe

Kryzys na rynku finansowym i związany z tym spadek sprzedaży samochodów zmusił Forda do pozbycia się 20 procent akcji koncernu Mazda.

Ford sprzedaje swoje udziały w Maździe
W wyniku tej transakcji, dzięki której Ford kwotą 540 milionów dolarów podreperuje choć trochę swoje nadszarpnięte finanse, amerykański koncern zmniejszy swoje udziały w Maździe z 33,4 do 13 procent. Tym samym, po 12 latach Ford nie będzie już miał kontroli nad tą japońską marka, mimo iż wciąż będzie jej największym udziałowcem. Nowym prezesem i dyrektorem generalnym Mazdy zostanie Takashi Yamanouchi, jeden z dotychczasowych wiceprezesów. W nowym zarządzie Mazdy pozostanie zaś tylko jeden z obecnych trzech członków ze strony Forda.

Środki uzyskane ze sprzedaży akcji Mazdy (nabyte przez sam koncern i ponad 20 innych podmiotów) mają zostać wykorzystane przez Forda do kontynuacji procesu przekształceń wewnątrz firmy.

Nadal kontynuowana będzie jednak ścisła współpraca pomiędzy Fordem i Mazdą. Przy produkcji nowych aut obu koncernów wykorzystywane mają być te same podzespoły, w tym głównie płyty podłogowe, silniki i przekładnie. Niektóre modele będą wytwarzane na tych samych liniach montażowych w zakładach w USA, Tajlandii i Chinach.

Początki współpracy pomiędzy Fordem a Mazdą sięgają 1979 roku, kiedy to amerykański koncern nabył pierwszy pakiet akcji w Maździe. W kolejnych latach stopniowo powiększał się ten udział, aż w 1996 roku Ford posiadał już 33,4% akcji, co pozwoliło mu przejąć faktycznie kontrolę nad Mazdą, która pod koniec ubiegłego wieku borykała się z poważnymi problemami natury finansowej. Teraz role nieco się odmieniły i to pieniądze m.in. Mazdy mają ratować Forda z trudnej sytuacji finansowej.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda

Podobne wiadomości:

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor Show

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor...

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~fliper 2011-08-31

ależ o co tu chodzi. to ne ma sensu się kłócić, "każda potwora ma swego amatora" jedni wolą szmelcwagena (VW) bo rzekomo konstrukcja inni japończyka bo rzekomo żywotny a inni FORDA bo zaje....sty. Pozdrawiam

~mazdaaaaa 2009-01-01

Ten miłośnik D.P.Wagen nie umie pewnie jeszcze czytać.

~do tego przede mną 2008-11-20

Ale bredzisz człowieku, kup sobie jakąś mądrą gazetę, bo jak widać z internetu nic nie kumasz i poczytaj raportów awaryjności .. tylko nie niemieckich.

~BORNEMOUTCH 2008-11-20

MAZDA A SILNIKI FORDA TO PORASZKA JAPONCE NIEUMIA ZROBIC SILNIKA???I CALEJ RESZTY DAWNO MUWILEM ZE FIRMY JAPONSKIE I AMERYKANSKIE POTRAFIA TYLKO LADNE OPAKOWANIA ROBIC A SRODEK I RESZTA PODZESPOLOW TO KASZANA TYLKO NIEMCY POTRAFIA ROBIC NAJLEPSZE AUTA NA SWIECIE NIE ZAWSZE LADNE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.