mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fordy ze Słowacji?

Fordy ze Słowacji?

Jak donosi słowacki dziennik "Hospodarske Noviny", Ford rozważa bardzo poważnie wybudowanie na Słowacji swojej fabryki. Nowa fabryka mogłaby powstać niedaleko istniejących już zakładów w Kechnec, gdzie spółka Ford-Getrag wytwarza dwusprzęgłowe skrzynie biegów.

Fordy ze Słowacji?

Burmistrz Kechnec potwierdza, iż prowadzone są rozmowy z jednym z producentów motoryzacyjnych, który chciałby montować w tej części Europy samochody z klasy średniej i średniej wyższej. Inwestycja warta byłaby dziesiątki miliardów koron, a w fabryce powstałoby setki miejsc pracy.
 
Sporo może się wyjaśnić już na początku lipca. Wówczas to rumuński rząd ma ogłosić, który z koncernów zostanie nowym partnerem dla byłych zakładów Daewoo w miejscowości Krajowa. Swoje zainteresowanie, poza Fordem, wyraziły także General Motors, indyjska Tata oraz rosyjski właściciel marki GAZ. Jeśli oferta Forda nie zostanie zaakceptowana, wówczas szanse Słowacji automatycznie wzrosną.
 
Za lokalizacją fabryki w miejscowości Kechnec przemawia kilka faktów. Na pewno bliskość zakładów wytwarzających wspomniane już wcześniej przekładnie. Poza tym 20 km na północ działają zakłady US Steel Kosice, które mogłyby być doskonałym źródłem zaopatrzenia fabryki Forda w stal. We wschodnich rejonach Słowacji panuje obecnie największe bezrobocie, więc inwestycja ta spotkała by się z całą pewnością z dużą przychylnością rządu słowackiego. Nie bez znaczenia jest także niewielka odległość (ok. 100 km) od granicy z Ukrainą.
 
Jeśli Ford wybrałby Słowację, jako miejsce swojej inwestycji, nasz południowy sąsiad umocniłby się jeszcze wyraźniej na pozycji lidera pod względem wyprodukowanych samochodów na jednego mieszkańca. Obecnie na Słowacji działają już fabryki Volkswagena (Bratysława), PSA Peugeot Citroen (Trnawa) oraz Kii (Żilina).


Zobacz więcej o samochodach marki Ford

 

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford

Podobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Odświeżony Ford EcoSport już w Europie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic