mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Formuła 1 w Polsce?! - prima aprilis

Formuła 1 w Polsce?! - prima aprilis

Tak! I tym razem nie będzie to obwożenie bolidu z wyłączonym silnikiem po salonach dystrybutorów marki, czy inne prezentacje w centrach handlowych. Polska może liczyć na Grand Prix! Tylko gdzie?

Formuła 1 w Polsce?! - prima aprilis

Nie od dziś wiadomo, że węgierski tor Hungaroring ma poważne kłopoty z utrzmaniem rygorystycznych standardów narzuconych przez FIA (Federation Internationale de'Automobile). Chodzi głównie o względy bezpieczeństwa.

Po pierwsze sędziowie zawodów zarzucają, że w gorące dni - a tak bywa pod koniec lipca, kiedy corocznie rozrywane jest GP Węgier - nawierzchnia toru łuszczy się pod naciskiem kół bolidów. Drugi problem, choć prozaiczny, bezpośrednio dotyka i kierowców i kibiców.

O ile zapowiedziano remont odcinka, na który faktycznie asfalt nie spałnia ostrych regulacji FIA, to większym problemem są rządowe fermy drobiu sąsiadujące z torem. Duża, należąca w 70% do rządu węgierskiego spółka z branży spożywczej ma tam swoje zakłady dostarczające między innymi kurczaki, gęsi i bażanty na rynek lokalny i na eksport - głównie do krajów Unii Europejskiej.

Problem ociera się o tak duże kwoty, że nawet włodarze F1 - z Bernie Ecclestonem na czele - nie mogą nic wskórać w sprawie drobiu, który czesto przedostaje się na teren motodromu Hungaroring. Zagraża to bezpośrednio rozpędzonym do blisko 300km/h bolidom, jak i kibicom, którzy mogą stać się ofiarami panikujących ptaków.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja Mojeauto.pl, w związku z powyższymi problemami oraz trudnościami ze znalezieniem innego pobliskiego zastępstwa w tym samym terminie, zarząd FIA zdecydował się na przeniesienie zawodów na... tor Poznań!

Na nasze pytania w tej sprawie nie chciano jednak udzielić żadnych informacji, ani w Automobilklubie Wielkopolskim, ani w urzędzie miasta Poznań, gdzie jak wiemy przebywała w dniach 7 i 8 stycznia oficjalna delegacja sędziów FIA.

Należy więc oczekiwać na oficjalny komunikat  w tej sprawie. Wiadomo jednak, że tor Poznań dostał pełną aprobatę FIA i będą potrzebne jedynie niewielkie zmiany - głównie w boksach, na zapleczu i w zewnętrznym rejonie niektórych zakrętów.

Komentuj:

~haha 2007-09-27

haha ta napewno..

~no to git 2006-08-27

j.w.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.