mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Formuła 1 w Polsce?! - prima aprilis

Formuła 1 w Polsce?! - prima aprilis

Tak! I tym razem nie będzie to obwożenie bolidu z wyłączonym silnikiem po salonach dystrybutorów marki, czy inne prezentacje w centrach handlowych. Polska może liczyć na Grand Prix! Tylko gdzie?

Formuła 1 w Polsce?! - prima aprilis

Nie od dziś wiadomo, że węgierski tor Hungaroring ma poważne kłopoty z utrzmaniem rygorystycznych standardów narzuconych przez FIA (Federation Internationale de'Automobile). Chodzi głównie o względy bezpieczeństwa.

Po pierwsze sędziowie zawodów zarzucają, że w gorące dni - a tak bywa pod koniec lipca, kiedy corocznie rozrywane jest GP Węgier - nawierzchnia toru łuszczy się pod naciskiem kół bolidów. Drugi problem, choć prozaiczny, bezpośrednio dotyka i kierowców i kibiców.

O ile zapowiedziano remont odcinka, na który faktycznie asfalt nie spałnia ostrych regulacji FIA, to większym problemem są rządowe fermy drobiu sąsiadujące z torem. Duża, należąca w 70% do rządu węgierskiego spółka z branży spożywczej ma tam swoje zakłady dostarczające między innymi kurczaki, gęsi i bażanty na rynek lokalny i na eksport - głównie do krajów Unii Europejskiej.

Problem ociera się o tak duże kwoty, że nawet włodarze F1 - z Bernie Ecclestonem na czele - nie mogą nic wskórać w sprawie drobiu, który czesto przedostaje się na teren motodromu Hungaroring. Zagraża to bezpośrednio rozpędzonym do blisko 300km/h bolidom, jak i kibicom, którzy mogą stać się ofiarami panikujących ptaków.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja Mojeauto.pl, w związku z powyższymi problemami oraz trudnościami ze znalezieniem innego pobliskiego zastępstwa w tym samym terminie, zarząd FIA zdecydował się na przeniesienie zawodów na... tor Poznań!

Na nasze pytania w tej sprawie nie chciano jednak udzielić żadnych informacji, ani w Automobilklubie Wielkopolskim, ani w urzędzie miasta Poznań, gdzie jak wiemy przebywała w dniach 7 i 8 stycznia oficjalna delegacja sędziów FIA.

Należy więc oczekiwać na oficjalny komunikat  w tej sprawie. Wiadomo jednak, że tor Poznań dostał pełną aprobatę FIA i będą potrzebne jedynie niewielkie zmiany - głównie w boksach, na zapleczu i w zewnętrznym rejonie niektórych zakrętów.

Komentuj:

~haha 2007-09-27

haha ta napewno..

~no to git 2006-08-27

j.w.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.