mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Formuła 1 wraca do "Zielonego Piekła"

Formuła 1 wraca do "Zielonego Piekła"

Zielone Piekło - tak Jackie Stewart nazwał tor Nürburgring, na którym w niedzielę odbędzie się GP Niemiec - czytamy w Przeglądzie Sportowym.

Formuła 1 wraca do
Trzykrotny mistrz świata miał rację - trasa oryginalnego Nürburgringu biegła wzdłuż lasu, obiekt był jednym z najbardziej romantycznych, ale i najbardziej niebezpiecznych na świecie. Doszło do tego, że kierowcy bali się tam ścigać i domagali się zmian konstrukcyjnych. Wysłuchano ich - romantyzm zniszczyły buldożery, ale wreszcie nie dochodzi tam do wypadków tak fatalnych, jak ten Nikiego Laudy z 1976 roku.
W latach 20. w okolicach Nürburga wyścigi odbywały się na publicznych drogach. Było to bardzo niebezpieczne i mało dostępne dla kibiców. Postanowiono więc wybudować obiekt, który miał przyciągnąć do regionu i fanów sportów motorowych, i turystów. Pierwszy wyścig na torze zaprojektowanym na wzór toru Targa Florio z okolic Palermo przeprowadzono w 1927 r. Pierwszy wyścig F1 już w 1951. Oryginalna pętla miała ponad 28 km długości i 174 zakręty. Była wyczerpująca, ale wyścig uważany był za najbardziej ekscytujący w sezonie. Niestety, trasa prowadziła przez las, co miało fatalne skutki dla kierowców.

Pierwszym kierowcą F1,który miał fatalny wypadek na Nürburgringu, był Onofre Agustin Marimon. W kwalifikacjach do GP Niemiec w 1954 roku Argentyńczyk stracił kontrolę nad samochodem i wypadł z toru. Jechał szybko po spadku, nie zmieścił się w zakręcie Wehrseifenna. Jego Maserati wpadło w rów odprowadzający wodę na poboczu, skosiło drzewo, przekoziołkowało kilka razy. Marimon został przygnieciony w środku. Kilka minut po tym, jak ratownicy go uwolnili (na chwilę przed śmiercią), ksiądz udzielił mu ostatniego sakramentu. Później ustalono, że przyczyną tragedii były niesprawne hamulce.
Tematy w artykule: F1 Nurburgring Grand Prix Niemiec

Podobne wiadomości:

Koniec z rekordami na Nurburgringu

Koniec z rekordami na Nurburgringu

Aktualności 2015-06-22

Corvetta szybsza od Nissana GT-R Nismo na Nürburgringu

Corvetta szybsza od Nissana GT-R Nismo na...

Samochody luksusowe 2015-07-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando