mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Formuła 1 wraca do "Zielonego Piekła"

Formuła 1 wraca do "Zielonego Piekła"

Zielone Piekło - tak Jackie Stewart nazwał tor Nürburgring, na którym w niedzielę odbędzie się GP Niemiec - czytamy w Przeglądzie Sportowym.

Formuła 1 wraca do
Trzykrotny mistrz świata miał rację - trasa oryginalnego Nürburgringu biegła wzdłuż lasu, obiekt był jednym z najbardziej romantycznych, ale i najbardziej niebezpiecznych na świecie. Doszło do tego, że kierowcy bali się tam ścigać i domagali się zmian konstrukcyjnych. Wysłuchano ich - romantyzm zniszczyły buldożery, ale wreszcie nie dochodzi tam do wypadków tak fatalnych, jak ten Nikiego Laudy z 1976 roku.
W latach 20. w okolicach Nürburga wyścigi odbywały się na publicznych drogach. Było to bardzo niebezpieczne i mało dostępne dla kibiców. Postanowiono więc wybudować obiekt, który miał przyciągnąć do regionu i fanów sportów motorowych, i turystów. Pierwszy wyścig na torze zaprojektowanym na wzór toru Targa Florio z okolic Palermo przeprowadzono w 1927 r. Pierwszy wyścig F1 już w 1951. Oryginalna pętla miała ponad 28 km długości i 174 zakręty. Była wyczerpująca, ale wyścig uważany był za najbardziej ekscytujący w sezonie. Niestety, trasa prowadziła przez las, co miało fatalne skutki dla kierowców.

Pierwszym kierowcą F1,który miał fatalny wypadek na Nürburgringu, był Onofre Agustin Marimon. W kwalifikacjach do GP Niemiec w 1954 roku Argentyńczyk stracił kontrolę nad samochodem i wypadł z toru. Jechał szybko po spadku, nie zmieścił się w zakręcie Wehrseifenna. Jego Maserati wpadło w rów odprowadzający wodę na poboczu, skosiło drzewo, przekoziołkowało kilka razy. Marimon został przygnieciony w środku. Kilka minut po tym, jak ratownicy go uwolnili (na chwilę przed śmiercią), ksiądz udzielił mu ostatniego sakramentu. Później ustalono, że przyczyną tragedii były niesprawne hamulce.
Tematy w artykule: F1 Nurburgring Grand Prix Niemiec

Podobne wiadomości:

Sebastien Loeb w Grand Prix F1

auto motor i sport 0000-00-00

Bentley Bentayga podbija Nürburgring

Bentley Bentayga podbija Nürburgring

Samochody luksusowe 2015-06-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Traficar na kolejnych stacjach Orlen
Traficar na kolejnych stacjach Orlen
Już niebawem na kolejnych 19 stacjach należących do PKN Orlen będzie można wypożyczać samochody na minuty należące do Traficar. Auta dostępne w ramach carsharingu będą dostępne na 50 stacjach paliw płockiego koncernu.