mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Frankfurt Motor Show - tak było dwa lata temu

Frankfurt Motor Show - tak było dwa lata temu

Już w przyszłym tygodniu rusza tegoroczna edycja wystawy samochodowej IAA we Frankfurcie nad Menem. Zanim jednak zaprosimy, za naszym pośrednictwem, do hal wystawowych niemieckiej stolicy motoryzacji, postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia poprzedniej edycji salonu samochodowego we Frankfurcie. Zapraszamy zatem na krótkie resume...

Frankfurt Motor Show - tak było dwa lata temu
Choć dziś Frankfurt nad Menem mocno jest wpisany w kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych, mało kto wie, że w swojej niezwykle długiej już historii targii IAA odbywały się w różnych miastach, m.in. w Berlinie czy Hanowerze. Od 1951 roku salon samochodowy IAA przeprowadził się już na stałe do Frankfurtu i od tego też roku ta wystawa odbywa się w cyklu dwuletnim. W lata nieparzyste fani motoryzacji zjeżdżają się właśnie do Frankfurtu, w lata parzyste oczy wszystkich zwrócone są na Paryż. Również w latach parzystych odbywają się wprawdzie targi IAA, jednak wówczas to w Hanowerze swoje nowości prezentują producenci pojazdów dostawczych. Od przyszłego też roku lata parzyste W Niemczech będą zarezerwowane dla wystawy AMI w Lipsku.

Wystawa we Frankfurcie w 2009 roku odbywała się  w niezbyt dobrym momencie. Świat pogrążony był w kryzysie, który szczególnie mocno dotknął branżę motoryzacyjną. Z tego powodu do Niemiec nie przyjechały między innymi takie marki jak Honda, Nissan, Mitsubishi czy Daihatsu. Spora część mocno okroiła swoje stoiska, a większość zrezygnowała z dodatkowych atrakcji, jakie zazwyczaj towarzyszą tego typu imprezie.


Bez najmniejszych wątpliwości największą gwiazdą targów IAA 2009 był Opel Astra czwartej generacji. Spośród zaprezentowanych wówczas nowości dziś sporym zainteresowaniem cieszą się również Kia Venga i Hyundai ix35, a także nowy Citroen C3 i jego bardziej ekskluzywny odpowiednik, czyli DS3. Warto także wspomnieć o premierze nowego Saaba 9-5.

Saab jest z kolei w tym roku jedyną z liczących się europejskich marek, których nie zobaczymy we Frankfurcie. O kryzysie w tej szwedzkiej marki, która walczy o przetrwanie, wiadomo nie od dziś. Pocieszające jest to, że wszystkie pozostałe marki powrócą do Frankfurtu. Z powodu kryzysu targi sprzed dwóch lat nie były także rekordowe pod względem liczby widzów. W tym organizatorzy po cichu liczą, że przekroczona zostanie bariera miliona gości.


Wśród anonsowanych w tym roku premier wydaje się, że wiele osób będzie chciało zobaczyć z bliska Volkswagena up!, czyli najmniejszy model w gamie tej niemieckiej marki. Na spore zainteresowanie mogą liczyć także nowa klasa B Mercedesa, Audi Q3 czy koncepcyjne BMW i3 oraz i8. A z nie-niemieckich marek bez wątpienia na dużą publikę mogą liczyć nowe generacje Hondy Civic, Hyundaia i30 oraz Fiata Pandy. Szkoda, że w tym ostatnim przypadku, już nie z polskiej fabryki Fiata. Ze sporym zaciekawieniem czekamy także na prototyp całkowicie nowego modelu Skody, Audi A2 oraz sportowego Subaru.

Na targach we Frankfurcie będą oczywiście obecni wysłannicy mojeauto.pl, skąd bezpośrednio będziemy relacjonować o wszystkich najważniejszych wydarzeniach. Początek już w najbliższy wtorek. Zapraszamy!

Podobne wiadomości:

C-X16 - koncept Jaguara w pełnej krasie...

auto motor i sport 0000-00-00

Ekologiczny SUV Mitsubishi w nowej szacie

Ekologiczny SUV Mitsubishi w nowej szacie

Premiery 2015-09-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.